sobota, 2 kwietnia 2016

Kolorowe gotowanie

KOLOROWE GOTOWANIE


Czerwień – rozgrzewająca i pobudzająca.
Spożywanie czerwonej żywności pobudza podstawę kręgosłupa i ośrodek rozrodczy, wpływa na temperaturę ciała, pobudza krążenie krwi i uwalnia adrenaliny. Podnosi także poziom energii. Usuwa uczucie zmęczenia i bezwładu, a także zwalcza chroniczne przeziębienia i dreszcze. Z punkty widzenia psychologii, czerwona żywność stymuluje i poprawi nastrój, daje poczucie pewności siebie i dążenie do podejmowania inicjatywy. Zwalcza też depresję, dając poczucie odwagi i silnej woli.
Jeśli cierpisz na anemię, paraliż, złe krążenie lub macie kłopoty związane z krwią albo jesteście zmarznięci i macie dreszcze – zacznijcie spożywać wymienione produkty.
Czerwona kapusta, buraki, czerwona papryka jabłkowa – a także chili, czerwone śliwki, rabarbar, maliny, czereśnie, porzeczki, rzeżucha oraz liściaste zielone warzywa zawierają żelazo.
Czerwone mięso i wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego również należą do produktów czerwonych, ale powinny być spożywane osobno, gdyż maja dużo cholesterolu.

Zioła i przyprawy.
Czarny i biały pieprz, imbir, pieprz cayenne, rozmaryn – czerwony – fioletowy, dzika szałwia, pokrzywa, rukiew wodna – czerwona – zielona, kwiat hibiskusa.

Pomarańczowy – rozgrzewający, rozluźniający ułatwiający trawienie i tonizujący.
Pożywienie koloru pomarańczowego ma silne działanie tonizujące, daje zarówno energię fizyczną, jak i umysłową. Pomaga również w trawieniu. Kolor pomarańczowy możemy stosować przy leczeniu zaburzeń infekcji śledziony i nerek, a także przy kamieniach woreczka żółciowego, bronchicie schorzeniach układu oddechowego. Działa także na skazę moczanową i reumatyzm. Wspaniale zwalcza zahamowania, uczucie przygnębienia, poczucie ograniczenia lub lęk przed zmianami. Wzmacnia siły psychiczne, a poza tym jest wspaniałym lekiem na depresję.
Pomarańczowa żywność – większość warzyw i owoców o pomarańczowej skórce,pomarańcze, mandarynki, morele, mango, papaja, brzoskwinie, melony, marchew, dynia i kabaczek, żółtko jajka.

Zioła i przyprawy.
Kolendra, kminek, papryka, imbir.


Żółty- działanie oczyszczające, dodające sił, odżywcze dla umysłu, systemu nerwowego i żołądka, poprawia trawienie.
Kolor żółty związany jest ze splotem słonecznym – ważnym punktem centralnego układu nerwowego. Dlatego właśnie kiedy jesteśmy zdenerwowani, odczuwamy ból żołądka oraz uczucie duszności w piersiach. Barwa ta wpływa na procesy trawienne, szczególnie na wątrobę i jelita. Wątroba to organ usuwający toksyny z krwi, rodzaj filtru oczyszczającego organizm. Kiedy chorujemy na żółtaczkę lub zapalenie wątroby, nasza skóra przybiera kolor żółty od produktów toksycznych odkładających się we krwi, co oznacza że proces oczyszczania został zatrzymany. Spożywanie pożywienia o zawartości barwy żółtej oczyszcza krew i pozytywnie wpływa na skórę.
Barwa żółta związana jest również z procesami umysłowymi, tak więc żółta żywność stymuluje sprawność intelektualną. Dlatego też podczas nauki lub działań naukowych powinniśmy zjadać jak najwięcej produktów w kolorze żółtym, co pomoże nam w skupieniu.
Barw żółtozłota kojarzona jest z promieniami słońca i światłem dnia, podnosi na duchu, kiedy jesteśmy załamani i pomaga nabrać harmonijnego i optymistycznego spojrzenia na życie.
Spożywanie żółtego pożywienia może okazać się pomocna w przypadkach wyczerpania nerwowego, problemów z cerą, niestrawności, zatwardzeniu, kłopotów z wątroba i cukrzycą.
Żółta żywność – warzyw i owoce o żółtej skórce, cytryny, banany, grejpfruty, ananasy, melony, kukurydza, żółta soczewica, fasola mung, żółte oleje, masło, orzechy, nasiona, ziarna, ryż.

Zioła i przyprawy.
Cynamon, szafran, rumianek, palczatka kosmata, mniszek lekarski, wiesiołek dwuletni, margerytka,
bergamotka, koper, kminek, anyż.


Zieleń – oczyszczająca, przynosząca równowagę, stymulująca trawienie.
Zieleń to kolor przyrody, niesie spokój, równowagę i harmonię. Wpływa na serce, obniża ciśnienie krwi i uspokaja nerwy. Zieleń to leczniczy kolor natury, działa odświeżająco i wzmacniająco. Pomaga neutralizować dysharmonię w przypadku raka, cysty, guzów i nowotworów. Na psychikę zieleń oddziałuje pozytywnie, znosząc stres, problemy natury emocjonalnej i kłopoty wywołane napięciem, takie jak bóle głowy. Żywność, która działa w takich przypadkach leczniczo, to zielone owoce i warzywa, które zawierają równowagę jin i jang.
Zielona żywność – sałata, zielona kapusta, ogórek, zielona papryka jabłkowa, cukinia, oliwa z oliwek, zielone winogrona, kiwi, limonki, seler naciowy, karczochy, zielony groszek, zielona fasola, zielona soczewica, brokuły, a w tym jogurt naturalny, tofu i zsiadłe mleko.

Zioła i przyprawy – mięta pieprzowa, pietruszka, estragon, czosnek, żywokost, pokrzywa, lucerna, oregano, aloe vera.


Kolor niebieski – działanie nasenne, antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze.
Kolor niebieski związany jest z gruczołem tarczycy i gardłem. Jego działanie jest odwrotne od działania koloru czerwonego (ekspansywnego i pobudzającego). Ma tendencje do ochładzania, wstrzymywania i ograniczenia. Niebieskie pożywienie pomaga w schorzeniach, przy których występuje wysoka gorączka. Barwa ta może okazać się pomocna w leczeniu gardła, stanów zapalnych, skurczów, ukąszeń, udaru słonecznego, szoku, bezsenności, bolesnych miesiączek, swędzenia, gorączki, chorób wieku dziecięcego; odry i świnki, stanów zapalnych, a także bólów głowy.
Kolor niebieski może uspokajać i wyciszać umysł, szczególnie w przypadkach podekscytowania lub problemów ze zdrowiem psychicznym. Może działać rozluźniająco i uspokajająco, ale zbyt duża dawka tej barwy może oddziaływać depresyjnie. Tak jak zielone produkty przynoszą uspokojenie fizyczne i emocjonalne, tak pożywienie niebieskie wycisza umysł.
Zbyt duża dawka niebieskiego może działać przygnębiająco. Dlatego powinna być stosowana z kolorem pomarańczowym, aby w ten sposób dawać pożądany efekt uspokajający.
Podając niebieskie pożywienie, pamiętaj by towarzyszyły mu produkty pomarańczowe lub znajdowało się ono na pomarańczowym półmisku.

Niebieska żywność – niebieskie śliwki, borówki, jagody, warzywa morskie, suszone śliwki.

Zioła i przyprawy – waleriana, majeranek, wodorosty, czosnek, irlandzki mech morski, kocimiętka, krwawnik pospolity, niebieska szałwia, kminek -niebieski/pomarańczowy, kwiat cykorii, kwiat ogórecznika, owoce jałowca.


Kolor indygo – działanie nasenne, ułatwiające trawienie, pobudzające krążenie.
Kolor indygo związany jest z okolicą brwi między oczami oraz działaniem szyszynki. Gruczoł ten odpowiada za potencjał układu nerwowego, psychikę, a także za organy wzroku i słuchu. Działanie psychologiczne tej barwy polega więc na oczyszczeniu i stabilizowaniu, szczególnie w przypadkach poważnych problemów psychicznych związanych z uczuciem lęku i stłumienia.
Pożywienie w kolorze indygo pomaga zatem poszerzyć horyzonty i uwolnić się od ciężaru psychicznych niedomagań.
Produkty barwy indygo można stosować w leczeniu chorób oczu, uszu, nosa oraz płuc, astmy i niestrawności. Pożywienie z tej grupy podobne jest do żywności niebieskiej, posiada jednak zabarwienie zbliżone do czarnego.
Żywność indygo – czarna soja, czarna fasola, sos sojowy, jeżyny, czarne czereśnie, suszone rodzynki i żurawiny, laski wanilii, grzyby leśne.


Kolor fioletowy – działanie oczyszczające, nasenne, moczopędne, ochronne.
Fiolet to kolor związany z intuicją i duchowym porozumieniem, łączy się z przysadką i czubkiem głowy. Barwa ta daje wspaniałe rezultaty lecznicze w przypadku zwalczania wszystkich rodzajów neurozy i objawów neurotycznych. Żywność fioletowa jest więc pomocna w leczeniu zaburzeń psychicznych i nerwowych, newralgii, rwy kulszowej i schorzeń skóry głowy. Fiolet to także środek uspokajający na poszarpane nerwy. Pożywienie tej barwy może być stosowane w leczeniu reumatyzmu, wstrząsu, epilepsji, guzów, zapaleniu opon mózgowych, zakażeniu nerek i pęcherza moczowego. Medycyna tradycyjna dość często stosuje promienie ultrafioletowe.

Żywność fioletowa – bakłażan (oberżyna), ciemne winogrona, fioletowe śliwki, fioletowe brokuły, czerwona cebula, karczochy, fioletowa papryka jabłkowa, fioletowa kapusta, radicchio, buraki.

Zioła - fioletowa szałwia, tymianek, złocień ,lawenda.


Leczenie kolorami z zastosowaniem jedwabnego szala.

Jedwab to tkanina emitująca najwięcej wibracji, delikatnie tkane nitki nasiąkają naturalnymi pigmentami, dając w efekcie niezwykle czyste odcienie. Właściwość odbijania światła wzmacnia jeszcze wibracje koloru przenikające przez tkaninę. Jeśli nie możecie dostać jedwabiu, zastosujcie cienką bawełnę.
Oto kilka metod leczniczych z wykorzystaniem jedwabnego szala, które pomogą w usunięciu najczęstszych dolegliwości. Można stosować je w domu, na sobie lub rodzinie i przyjaciołach.

Wyczerpanie, brak energii, zaziębienie.



Według tradycyjnej chińskiej medycyny nerki są organem, który przechowuje energię. To właśnie nerki wraz z nadnerczami bywają przeciążone w okresie długotrwałego stresu.
Czerwień to barwa pobudzająca wątrobę do produkcji nowych czerwonych krwinek, które pobudzają cały system. Działa rozgrzewająco i uwalniająco
Kolor nieodzowny przy zmęczeniu, wyczerpaniu i przeziębieniu.
Ciepłe wibracje płynące z czerwonego koca lub szla ułożonego w okolicy miednicy pobudzają nerki i nadnercza. Tak samo stosuj by odzyskać siły i wzmocnić system immunologiczny.
Czerwone skarpetki mogą przydać się w czasie przeziębienia lub odmrożenia, pobudzą krążenie krwi w organizmie.
Smutek, problemy sercowe, choroby serca.

Owiń piersi różowym szalem i zamknij oczy. Wyobraź sobie, że wysyłasz promienie miłości do kogoś, na kimś ci zależy, kto może cierpieć. Zobacz przed oczami obraz tej osoby skąpanej w różowym świetle.
Możesz zacząć nosić różową koszulkę lub zawiesić na szyi wisiorek z różowym kamieniem, na przykład kwarcem na takiej wysokości, by spoczywał na sercu. Zbudź w sobie wiarę, że niedługo będziesz obdarzać bezwarunkową miłością i że będziesz nią obdarzona.

Niskie poczucie wartości, problemy z partnerem.

Energia pomarańczowa to siła, która uwalnia płyny organiczne, jest związana również z ekspresją emocji.
Obwiąż biodra i miednicę szalem w kolorze pomarańczowym, brzoskwiniowym lub morelowym.
Zastosuj oddychanie kolorem pomarańczowym, przyniesie to radość i swobodę. Poczuj jak kolor wypełnia twoją miednicę ciepłem i energią. To najlepszy moment na wyrażenie głębokich urazów z przeszłości. Być może wyrazisz swe mocje za pomocą łez.

Strach i ochrona.


Połóż się na łóżku lub podłodze, pośrodku ciała umieść żółty szal. Strach zazwyczaj mieści się w okolicy splotu słonecznego.
Jeżeli spodziewasz się znaleźć w przerażającej lub emocjonalnie wyczerpującej sytuacji, zawiąż coś żółtego wokół talii. Możesz założyć żółtą koszulę lub pasek. W ten sposób niekorzystne wibracje nie będą miały dostępu do splotu słonecznego.
Dodatkowo, poćwicz oddychanie kolorami, koncentrując na tym, by pozbyć się strachu poprzez oddech. Pobierając żółtą energię będziesz odzyskiwać siłę aż do momentu, kiedy poczujesz, że poziom żółtej energii w twoim organizmie ponownie emituje własne fale.

Ospałość, niestrawność i problemy z cerą.


Kolor żółty to środek przeczyszczający i oczyszczający krew. Pomyśl o cytrusach i occie jabłecznik owym – znakomite środki zobojętniające kwas, równoważących zaburzenie poziomu kwasowości we krwi.
Kolor żółty działa stymulująco, nie przyspieszając rytmu serca, co daje efekt pobudzenia metabolizmu bez dodatkowego obciążenia.
Żółty związany jest z trzustką i śledzioną, stymuluje trzustkę do produkcji insuliny.
Prze 0,5 godziny trzymaj żółty szal w okolicy żołądka. Działanie żółtej energii można przyspieszyć, pijąc rano naświetloną na żółto wodę.


Stres i nadciśnienie.



Połóż się na ziemi i umieść na wysokości klatki piersiowej zielony szal. Możesz położyć się na zielonym ręczniku, prześcieradle lub chuście. Możesz zastosować również kolor turkusowy, który jest mieszaniną błękitu i zieleni. Ta odświeżająca barwa odpręży umysł, dając poczucie ożywienia i odnowy.

Napięcia szyi i ramion.


Umieść zielony szal na oparciu krzesła lub na poduszce. Oprzyj się o krzesło lub poduszkę, zamknij oczy i przeprowadź wizualizację zieleni.


Bóle głowy, zmęczenie oczu ( w tym gorączka i udar słoneczny).




Połóż się lub usiądź wygodnie i umieść na oczach ciemnoniebieski szal. Możesz też obwiązać nim głowę, szczególnie jeśli odczuwasz wyczerpanie umysłowe. Zamknij na minutę oczy, a potem otwórz je na minutę lub dwie, by chłonąć niebieskie światło. Czynność powtórz kilka razy, aż poczujesz się wypoczęta.
Jeśli masz spuchnięte oczy, możesz obwiązać je szalem lub obłożyć wacikami nasączonymi naświetloną niebieską wodą. W ten sposób złagodzisz swędzenie i zmniejszysz obrzęk.
Obwiązanie niebieskim szalem głowę przynosi ulgę w gorączce, przy udarze słonecznym lub nadmiernym rozgrzaniem.


Bóle ( po oparzeniach, ukąszeniach ).
Jeśli skaleczyłeś się, przygotuj niebieski bandaż lub gazę i przyłóż do rany. Głęboki błękit to znakomity środek przeciwbólowy. Działa antyseptycznie i chłodząco. Wizualizacja błękitu oraz oddychanie na niebiesko wzmocni działanie niebieskiego bandaża.

Bóle po ukąszeniach można zwalczyć za pomocą kilku kropli olejku lawendowego i małego kawałka tkaniny niebieskiej lub bandaża.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz