niedziela, 7 sierpnia 2016

Cz.II poszerzona wersja Mudr leczniczych.

Dalsza poszerzona część wiadomości o Mudrach:

W poprzedniej publikacji poruszyłem temat - 11 Mudr leczniczych, teraz zastosowanie w poszerzonej  wersji schorzeń gdzie te same Mudry występują.

NIEŻYT NOSA I SCHORZEŃ ZATOK PRZYNOSOWYCH
Nieżyt nosa, czyli po prostu katar, jest jednym z tych schorzeń, które trapią ludzkość od zarania. Stare powiedzenie mówi, że katar nieleczony trwa 7 dni, a leczony tydzień. W powiedzeniu tym jest sporo prawdy, jako że do tej pory nie odkryto środka skutecznie likwidującego infekcję, która na szczęście przeważnie nie jest groźna. Inaczej jednak wygląda sprawa z nieżytem chronicznym, czyli przewlekłym, który może być schorzeniem opornym na leczenie, zwłaszcza gdy podłożem jego jest uczulenie. Wymaga on wówczas specjalistycznej terapii i to nieraz przez dłuższy czas.
Osobne zagadnienie to stany zapalne połączonych z nosem zatok przynosowych ( szczególnie czołowych), które są schorzeniem bolesnym, uporczywym i doprowadzającym niekiedy do niebezpiecznych kompilacji. Choroby tej nie można lekceważyć. W jej przypadku konieczne jest fachowe leczenie farmakologiczne, czasami zaś nawet oczyszczenie zatok poprzez punkcję, czyli nakłucie jamy zatok i przepłukanie jej środkami leczniczymi. Stosowane często „suszenie” zatok poprze naświetlanie soluksem i diatermie ma znaczenie jedynie doraźne. Zmniejsza ciśnienie ropy na ścianie zatok, zmniejsza tym samym ból i ryzyko komplikacji, na dłuższa metę jednak czyni więcej złego niż dobrego, ponieważ pozostawione w zatokach bakterie ropy ponownie rozmnażają się, powodując nawracanie choroby. /Opisywałem co to jest stan zapalny./ Pomocna w tym schorzeniu może być Mudra Energii – Apan Mudra.
BÓLE W KLATCE PIERSIOWEJ, KOŁATANIE, SERCA
Ostre bóle w klatce piersiowej szczególnie gdy są zlokalizowane za mostkiem i promieniują do lewej ręki (objawy te czasem występują osobno), są zawsze zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, oznaczać mogą bowiem rozpoczynający się zawał mięśnia sercowego, jedną z najniebezpieczniejszych chorób naszych czasów. Z tego też względu konieczne jest w takim przypadku niezwłoczne przekazanie pacjenta pod opiekę lekarską. Jakiekolwiek wahania w tym względzie doprowadzić mogą do śmierci! Jeśli jednak przeprowadzone badania wykluczyły możliwość zawału i podjęte zostało odpowiednie leczeniem, wówczas w przypadku nawrotów bólu i kołatania serca dla zmniejszenia dawki leków przeciwbólowych skorzystać możemy z pomocy refleksoterapii. Zabiegi te możemy stosować w sytuacji awaryjnej, przed kontaktem z lekarzem.
PRZYPOMINAM JESZCZE RAZ: nie wolno się w żadnym razie do nich ograniczyć.
Wybrać możemy między dwiema metodami. Pierwszą z nich jest stosowanie mudry ratującej życie - Apan Vayu Mudra, co jednak wyłącza zastosowanie innych metod – po prostu ręce są zajęte. Metoda ta wymaga także – co jest ważne zwłaszcza w sytuacji przymusowej – pełnej świadomości pacjenta. W przeciwnym przypadku ( lub po prostu tak zdecydujemy) stosujemy akupresurę ręki.
Ja nie opisywałem tej metody.
APAN VAYU MUDRA – ratująca życie.

Ta sama Mudra ma zastosowanie przy NERWICOWATYM BÓLU SERCA. Na szczęście mamy dużo do czynienie z bólami przewlekłymi, o wiele łagodniejszymi, spowodowanymi przeważnie zaburzeniami o charakterze nerwicowym. Pacjenci przeważnie z czasem się do nich przyzwyczajają
( co skądinąd jest niebezpieczne), lekarze zaś po przeprowadzeniu stosownych badań uspokajają ich stwierdzeniem „to tylko nerwice serca, nie należy się tym zbytnio przejmować”. Rzeczywiście, w większości przypadków łagodne leki, czasem zmiana diety, w połączeniu z wypoczynkiem i innymi naturalnymi środkami terapeutycznymi są w pełni skuteczną terapią. Jedną z takich metod jest refleksoterapia. Punktem wyjścia jest, jak zawsze w przypadku serca, mudra ratująca życie, która tym razem, wbrew swojej nazwie ma charakter regulacyjny.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą poważną i wymaga odpowiedniego leczenia, w przeciwnym bowiem przypadku prowadzi nieuchronnie, chociaż niekiedy powoli, do uszkodzenia nerek i oczu, zawału serca lub wylewu krwi do mózgu. Nowoczesne środki farmakologiczne pozwalają panować tę chorobę, muszą być jednak bardzo systematycznie zażywane. Jeśli jednak klasyczna akupunktura w znacznym stopniu pomaga opanować tę chorobę, umożliwiając ( w ścisłym porozumieniu z lekarzem ) zmniejszenie dawek leków, to refleksoterapia ma tu znaczenie jedynie uzupełniające i pomocnicze. Pomocna w takich przypadkach jest GYAN MUDRA. - MUDRA WIEDZY

SCHORZENIA ŻOŁĄDKA

Schorzenia żołądka, zwłaszcza powstające na podłożu nerwicowym, ale także będące wynikiem błędów dietetycznych, są w dzisiejszych czasach dolegliwością nagminną. Rozpoczynają się najczęściej łagodną „zgagą”, następnie pojawiają się sporadyczne bóle żołądka., z czasem rozwija się nieżyt, prowadzący często do owrzodzenia. Przyczyną tego jest wzrastająca  (osobnym zagadnieniem jest możliwość uwolnienia się za pomocą tej metody od nałogu palenia, o czym napiszę w innym miejscu) kwasowość ( pisałem o tym w post-cie równowaga kwasowo – zasadowa ), a często i ilość soku żołądkowego. Często powodem rozwinięcia się choroby żołądka może być nadmierne palenie papierosów, a co za tym idzie przełykanie śliny bogatej w szkodliwe substancje zawarte w dymie.
We wczesnym okresie schorzenia refleksoterapia może oddać nieocenione usługi, w połączeniu bowiem z dietą może doprowadzić nawet do całkowitego wyleczenia. Nie zajmuję się teraz refleksoterapią więc nie będę opisywał tych stref, zabieg uzupełniający jest Mudra Varuna – Mudra Wód, zwłaszcza gdy przyczyną dolegliwości są błędy dietetyczne.

TA SAMA MUDRA - ZABURZENIE TRAWIENIA

Zaburzenia trawienia są jedną z najpopularniejszych plag dzisiejszego życia. Wprawdzie schorzenia polegające w gruncie rzeczy na niewłaściwej „obróbce” i przyswajaniu spożytych pokarmów nie zagrażają bezpośrednio naszemu zdrowiu, jednak na dłuższą metę szybkie, nerwowe, jak też pozbawione „luksusu” dokładnego przeżuwania spożywanie posiłków może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do tak ciężkich chorób, jak np.; nowotwór jelita grubego. Nasz stół – nawet w tak zastraszającym miejscu jak bar szybkiej obsługi, którego należy w zasadzie unikać – powinien się stać przynajmniej na te kilka chwil oazą spokoju. Pamiętajmy, że posiłku skromnego ilościowo, ale zjedzonego spokojnie i dokładnie przeżutego (TAK!) organizm ma więcej pożytku niż z „połkniętego” w pośpiechu obfitego obiadu. Wyrobienie sobie nawyku regularnego i spokojnego odżywiania się (bez awantur, dyskusji i namawiania do jedzenia) staje się w dzisiejszych czasach koniecznością. Jeśli jednak już pojawią się bóle, wzdęcia czy tez inne dolegliwości, a konsultowany w tej sprawie lekarz nie znajdzie przyczyny do poważniejszych obaw, wówczas połączenie niezbędnych działań dietetycznych z refleksoterapią przynieść może zbawienne skutki. Uzupełnieniem zabiegu jest wykonywanie regulującej działanie głównie wątroby, ale także i innych narządów układu pokarmowego – Mudry Wód – Mudra Varuna.

SCHORZENIA JELITOWE


Schorzenia jelitowe są tzw. „krajach cywilizowanych” Zachodu bardzo rozpowszechnioną formą pokuty za grzechy naszego sposobu odżywiania się. Także zresztą na Wschodzie, gdzie były one dotąd prawie nieznane, ostatnio pod wpływem upowszechnienia się amerykańskich nawyków żywieniowych, głównie w postaci „fast food”, zwiększa się błyskawicznie ilość zachorowań, szczególnie wśród młodzieży. Brak w pożywieniu substancji balastowych (szczególnie błonnika), nadmiar białego pieczywa, tłuszczów (szczególnie zwierzęcych) i „pustych” węglowodanów mści się nie tylko na nas, ale i naszych dzieciach. To nie przesada! Przeprowadzone ostatnio w wielu krajach badania wykazały, że dzieci rodziców niewłaściwe się odżywiających w młodości mają podwyższoną tendencję do zapadania na schorzenia układu pokarmowego, w tym szczególnie na wrzody żołądka i właśnie schorzenia jelitowe. Leczenie tych zaburzeń jest z reguły procesem długotrwałym i skomplikowanym. Na szczęście współcześni gastrolodzy odchodzą już od terapii wyłącznie farmakologicznej i chirurgicznej. Na ogól docenione jest znaczenia właściwej diety i takich metod naturalnych jak ziołolecznictwo czy też zyskująca sobie coraz więcej zwolenników homeopatia. W tym procesie jest miejsce dla refleksoterapii.
Sensownym uzupełnieniem tych zabiegów jest ułatwiające oczyszczenie organizmu z toksyn ( co przypadku jelit jako narządu wyprowadzającego z organizmu nie strawione pozostałości pożywienia jest bardzo istotne) Mudra Energii – Mudra Apan.

REGULACJA HORMONALNA


Zaburzenia w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego są przeważnie schorzeniami wymagającymi specjalistycznego leczenia endokrynologicznego. Wszelkiego rodzaju „eksperymenty” terapeutyczne wykonywane we własnym zakresie są tu absolutnie przeciwwskazane i doprowadzić mogą do fatalnych rezultatów. Szczególnie jednak u kobiet istnieją okresy w życiu, w którym hormonalne rozregulowanie jest w gruncie rzeczy sprawą zwykłą i wówczas właśnie refleksoterapia jest w stanie skutecznie pomóc w odzyskaniu pierwotnej równowagi. Są to okresy dojrzewania, poporodowy oraz w mniejszym stopniu klimakterium. Refleksoterapia może być także pomocna w lżejszych stanach zaburzeń działania tarczycy,spotykanych tak często po katastrofie czarnobylskiej. Proponowany schemat działania nie jest ukierunkowany na poszczególne gruczoły, lecz stara się doprowadzić do przywrócenia harmonii układu wewnątrzwydzielniczego. Gdzie są te punkty? Każdy znajdzie w internecie, ja zajmuję się mudrami, pomocna w tym przypadku jest Apan Mudra – Mudra Energii.

SCHORZENIA WĄTROBY I DRÓG ŻÓŁCIOWYCH

Bóle wątroby, a zwłaszcza kolka, będąca jednym z podstawowych objawów kamicy żółciowej, należą do najbardziej nieprzyjemnych sensacji umiejscowionych w górnej części brzucha. Z punktu widzenia naturopatii są one domeną refleksoterapii stóp. Masaż stref wątroby na prawej ręce oraz trzustki na obu rekach pomaga w lżejszych przypadkach zaburzeń czynności wątroby, zwłaszcza związanych z błędami dietetycznymi. Jest także pożądanym elementem terapii po przebytych zapaleniach wątroby i żółtaczki. Dużą skuteczność przypisywana jest również regularnemu wykonywaniu Mudry Wód – Varuna Mudra.


Na tym kończę tę część gdyż jest to dość dużo jak na ten wpis. Resztę opiszę w III części. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz