poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Choroby zwane reumatyzmem


CHOROBY ZWANE REUMATYZMEM

Najczęściej dają znać o sobie wiosną, oraz jesienią. I choć ich przyczyny mogą być różne, łączy je jedno – zawsze atakują narząd ruchu.


Wiele chorób, często niebezpiecznych, zaczyna się od bólu i obrzęku stawów. Nie wolno tych objawów lekceważyć. Trzeba jak najszybciej stwierdzić przyczynę dolegliwości. Skuteczność leczenia bowiem zależy często od tego w jakim stadium choroby się je rozpocznie. Przede wszystkim należy wykonać podstawowe badania: moczu, OB, morfologię, proteinogram, a następnie rentgen chorego stawu. Dopiero na podstawie tych wyników, badania chorego i rozmowy z nim lekarz ustala,co spowodowało dolegliwości, i zleca odpowiednie leczenie.

Proteinogram – jest to badanie diagnostyczne polegające na elektroforetycznym rozdziale białek surowicy na frakcje, i ilościowym oraz procentowym oznaczeniu ich składu. Proteinogram dzieli białka surowicy na 5 grup. Są tam normy, odchylenie od normy w tym badaniu mają znaczenie diagnostyczne w wielu chorobach. Np : stany zapalne, marskość wątroby, niektóre nowotwory, schorzenia hematologiczne, choroby nerek, stan zapalny jelit, nadczynność tarczycy,posocznica, choroby stawów, zawał mięśnia sercowego, sarkoidoza itd.


ZMIANY ZWYRODNIENIOWE

Najczęściej zaczynają nam dokuczać po czterdziestce i nasilają się z wiekiem. Powstają na skutek zużycia stawów wywołanego nie tylko starzeniem się tkanek, lecz także zaniedbaniem zwichnięć stawów biodrowych w dzieciństwie, płaskostopiem, skrzywieniem kręgosłupa, różnymi urazami, złamaniami, otyłością.
Przyczyną bólu mogą też być wady rozwojowe kręgosłupa, które w młodych latach nie dają o sobie znać, a odzywają się dopiero w momencie zwiększonego wysiłku bądź przy dużym wzroście wagi. U kobiet dolegliwości bólowe kręgosłupa często są wywołane przebytym porodem, w ciąży bowiem dochodzi do rozluźnienia więzadeł i przesunięciu kręgów względem siebie.

W leczeniu zmian zwyrodnieniowych najważniejsze jest odciążenie chorego narządu, np. za pomocą laski a nawet kuli. Jeśli przyczyną bólu jest np. płaskostopie, ulgę przynoszą specjalne wkładki ortopedyczne.
Przy dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa nie raz konieczne bywa założenie odpowiedniego kołnierza.
Zmiany zwyrodnieniowe nie wymagają ciągłego przyjmowania leków, konieczne jest to tylko w okresie zaostrzenia choroby. Nie pomogą wtedy domowe sposoby, np. przykładanie liści kapusty, czy kocie skórki. Mogą one najwyżej wspomóc właściwą kurację, nigdy jednak jej nie zastąpią.

Dobre efekty za to daje leczenie sanatoryjne, fizykoterapia, ćwiczenia. Aby jednak efekty kuracji były pozytywne osoby otyłe muszą się pozbyć zbędnych kilogramów. Warto też zawsze pamiętać o tym, że reumatyzm lubi ciepło, dlatego chorym miejscom trzeba zapewnić właściwą temperaturę.

Do powstania wielu zwyrodnień może nie dopuścić, odpowiednio wcześniej kontrolując u ortopedy stawy biodrowe dzieci, zapobiegają powstawaniu u nich płaskostopia. Polecane są ćwiczenia: chodzenie na paluszkach, boso po piasku, jazda na rowerku z tak ustawionym siodełkiem, żeby dziecko palcami ledwo dostawało do pedałów. Zresztą lekarz wszystko wyjaśnia

ZAPALNE CHOROBY REUMATYCZNE.


Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane dawniej gośćcem, powoduje w stawach trwałe zmiany zapalne, którym towarzyszą obrzęki, zniekształcenia i zesztywnienia. Najczęściej atakują stawy palców rąk, nadgarstka, stopy, kręgosłup szyjny, kolana, biodra. Nie leczone może prowadzić do całkowitego unieruchomienia stawów, ale odpowiednia terapia i ćwiczenia pomagają choremu utrzymać się w formie. Powinien on jednak cały czas znajdować się pod opieką lekarza.
Leczenie obejmuje podawanie leków podstawowych, oraz leków wspomagających, niesterydowych przeciwzapalnych, a także fizykoterapię
Gdy dochodzi do całkowitego zniszczenia i unieruchomienia stawu, może być konieczna operacja, polegająca na wstawieniu sztucznego stawu.


Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa występuje najczęściej u młodych mężczyzn. Zaczyna się od bólów kręgosłupa krzyżowo – lędźwiowego, czasem promieniujących do pośladków i nogi. Objawom tym może towarzyszyć obrzęk stawów, zapalenie tęczówki oka.
 Schorzenie bywa dziedziczne. W stawach krzyżowo – biodrowych powstaje stan zapalny, a w kręgosłupie tworzą się wyrośla kostne, które ograniczają jego ruchomość. Chory musi być pod stałą kontrolą lekarza. By nie dopuścić do całkowitego skostnienia kręgosłupa, konieczne jest systematyczne, codzienne, wykonywanie ćwiczeń, i raz do roku leczenie sanatoryjne.


Reaktywne zapalenie stawów może być konsekwencją przebytej infekcji pokarmowej lub infekcji narządów moczowo – płciowych. Leczyć je można dopiero wtedy, gdy ustali się, jakie bakterie je wywołały. Nie jest jednak łatwe, gdyż zazwyczaj przebytych infekcji nie kojarzy się z późniejszymi bólami w stawach. Jeśli rodzajów bakterii nie da się ustalić od razu przy infekcji, później diagnozowanie jest trudne i wymaga badania obecności przeciwciał.



DNA, CZYLI PODAGRA


Występuje przy zaburzeniach przemiany materii, wskutek których dochodzi do wytrącania się kryształków kwasu moczowego w stawach. Zazwyczaj towarzyszy jej kamica nerkowa. Atak dny to niespodziewany silny ból, obrzęk, zaczerwienienie i rozgrzanie stawu – najczęściej są to stawy palucha, stopy lub skokowe. By stwierdzić chorobę, należy zbadać poziom kwasu moczowego w surowicy, jak również stwierdzić obecność kryształków tego kwasu w płynie stawowym. Dnę leczy się likwidując stan zapalny. By zapobiec nawrotom, musi być stały kontakt z lekarzem.

Ważna jest również dieta: ograniczenie spożywania mięsa, ostrych przypraw, alkoholu. Nie leczona podagra może spowodować tak duże zniszczenie stawów, że konieczna okaże się amputacja palca lub stopy.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz