poniedziałek, 16 maja 2016

Olejki ziołowe w kuchni.



Olejki zapachowe w kuchni.
Olejki zapachowe z różnych kwiatów są znakomite do masażu oraz aromaterapii, niektóre esencje kwiatowe, takie jak leki Bacha, można spożywać.

W wielu krajach mięso gotuje się z owocami, by wzmocnić smak i ułatwić trawienie. Podobny efekt da kilka kropli olejków zapachowych dodanych do bulionów lub sosu. Do kurczaka i ryb stosuj olejki pomarańczowy i cytrynowy. Można również dodać kilka kropli aromatycznych do pieprzu ziarnistego lub soli ziołowej.
Za pomocą olejków i kwiatów łatwo można zmienić smak gorących deserów. Polecane są szczególnie osobom chorym lub słabym.

Pudding ryżowy znakomicie komponuje się z dodatkiem palma rosa, budyń -z olejkiem mandarynkowym lub pomarańczowym. Naleśniki, budynie i suflety również znakomicie smakują z dodatkiem kilku kropel esencji kwiatowych.

Większość przypraw działa na organizm rozgrzewająco i ma ostry aromat. Przypisane są ciepłym barwą spektrum. Po zmieleniu przybierają kolor jasnoczerwony, pomarańczowy lub złoty.

Olejki zapachowe wykonane z tych przypraw znakomicie nadają się do ponczów, rozgrzewających zimowych dań i puddingów. Zimowa zupa lub stek nabiorą aromatu z dodatkiem kilku kropli olejku goździkowego, cynamonowego, muszkatołowego, kolendrowego lub kardamonowego.



Olejki cytrusowe przypisane są promieniom barwy pomarańczowej i żółtej. Mają ostry, odświeżający aromat. Są to : olejek cytrynowy, limonkowy, mandarynkowy i grejpfrutowy. Kilka kropli olejku cytrusowego dodanych do zimnego lub ciepłego napoju, sosu lub zupy dodaje wspaniały efekt smakowy, działa oczyszczająco na podniebienie, ułatwia trawienie posiłków ciężko strawnych lub tłustych.
Olejki korzystnie wpływające na system trawienny to także : imbirowy, z mięty pieprzowej, z kopru i kolendry.

Olejki kwiatowe, takie jak olejek geraniowy, melisowy, z werbeny, róży i neroli nadają energie barwy różowej i zielonej. Można stosować je do jaj, sera i dań z ryżu.
Desery, ciasta i lody można doprawiać olejkami różanymi, melisowymi i geraniowymi, co daje deserom subtelny aromat i korzystnie wpłynie na wasze samopoczucie.


Słoneczny Ocet Ziołowy.
Naturalne światło słoneczne nadaje energii produktom spożywczym pochodzenia naturalnego. Spróbujcie wystawić ziołowy ocet winny na działanie promieni słonecznych – wydobędą one pełnię smaku i właściwości lecznicze zawartych w nim ziół.

Wymienione zioła nadają się do przygotowania ziołowego octu winnego : bazylia, rozmaryn, koper, seler, szczypiorek, czarny bez, mięta, majeranek, szałwia, estragon lub oregano. Można także dodać ząbki czosnku.

Jak przygotować ziołowy ocet winny.

Należy nalać ocet winny do szklanej butelki i postawić ją w nasłonecznionym miejscu na 5 dni. Każdego dnia wymieniaj zioła w butelce, w zależności od tego, jaki smak chcesz uzyskać. Potem przesącz ocet przez czystą gazę i umieść w butelce świeżą gałązkę ziół.
W celu wzmocnienia terapeutycznych właściwości octu, przelej go do kolorowej butelki. Promienie słońca będą przenikać do wnętrza, napełniając zawartość energią przynależną danej barwie.
Innym sposobem barwienia octu jest przygotowanie octu malinowego według tego samego przepisu. Po jakimś czasie należy jednak usunąć maliny z butelki, aby nie sfermentowały. Do tak przyrządzonego płynu w kolorze wina można teraz dodać gałązkę ziela.

Do barwienia octu winnego i ziołowego można stosować suszone purpurowe kwiaty malwy. Kilka kwiatów należy umieścić w butelce i postawić w nasłonecznionym miejscu na 3 dni. Następnie odsączyć i przelać płyn do przeźroczystej butelki, by w pełni cieszyć się lawendową barwą i wspaniałym aromatem uzyskanego w ten sposób octu.


UWAGA - wciąż mamy do czynienia z leczeniem kolorami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz