środa, 29 marca 2017

Na czym polega działanie terapeutyczne w medycynie naturalnej cz.2

DZIAŁANIE TERAPEUTYCZNE W MEDYCYNIE NATURALNEJ Cz 2.


Naukowcy proponują następujące typy działań terapeutycznych :
Wykluczenie.
Dzięki tej terapii można uniknąć np. trucizn, substancji toksycznych czy wywołujących alergie.
Polega ona na ograniczeniu spożycia niektórych pokarmów lub wyeliminowanie z diety (post terapeutyczny), można również zaplanować dietę eliminującą stres (odpoczynek jest zalecanym w przypadku gorączki).

Substytucja.
W wielu programach żywieniowych medycyny naturalnej dąży się do zastąpienia starej „tkanki” nową, „zregenerowaną”. W tym celu przygotowuje się kurację substytucyjną, która dostarcza witamin, oligo elementów i innych substancji terapeutycznych.
Helioterapia (leczenie światłem słonecznym) zastosowana jako sposób dostarczania ciepła i witaminy D także jest uważana za kurację substytucyjną. To samo można powiedzieć o niektórych typach fizjoterapii.

Ukierunkowanie.
W tym przypadku chodzi o ukierunkowanie odpowiedzi organizmu w stronę interesującego nas pola działania poprzez wymuszenie procesów oczyszczających. Jako przykład możemy podać akcję zwrotną (użycie ciepła, zimna, masaży itp.), metody stymulujące skórę (nacieranie, okłady itp.) czy kuracje bardziej „tradycyjną” jak homeopatia, akupunktura lub rośliny lecznicze.

Stymulacja.
Gdy vis medicatrix naturae nie reaguje w odpowiedni sposób (jak to się dzieje w przypadku osób starszych), można pobudzić mechanizmy obronne za pomocą wody (hydroterapia), kuracji klimatycznej (klimatoterapia), leczenie ruchem (kinezyterapia), zastosowanie leków homeopatycznych lub ziołowych itd.

Metody terapeutyczne.
Celem leczenia naturalnego jest:

Zapobieganie postępującej degradacji tkanek.

Utrzymywanie lub odzyskanie normalnego funkcjonowania organizmu.

Diagnostyka i leczenie przyczyn.

Pomoc pacjentowi w prowadzeniu higienicznego trybu życia i odżywiania.

Powodowanie możliwie najmniejszych efektów ubocznych tak w przypadku pacjenta, jak i jego otoczenia.

NAJCZĘSTSZE TERAPIE MEDYCYNY NATURALNEJ
Istnieje bardzo wiele terapii medycyny naturalnej, jednak niektóre z nich są częściej stosowane niż inne z uwagi na ich skuteczność lub większą dostępność. Oto najczęściej stosowane.

Helioterapia i klimatoterapia.


Wpływ klimatu i mikroklimatu na zdrowie został przebadany prze hydrologię medyczną. W wielu przypadkach klimaty wysokogórskie nie są odpowiednie dla osób starszych – w szczególności, jeżeli cierpią na schorzenia mięśnia sercowego lub układu oddechowego. Na większych wysokościach spadek ciśnienia częściowego tlenu utrudnia proces oddychania.
Jeżeli chodzi o helioterapię, następujące obecnie stopniowe oddalenie się od naszego środowiska naturalnego powoduje, że coraz rzadziej potrafimy skorzystać z pozytywnych skutków działania światła słonecznego, choćby dla wzmocnienia kości poprze syntezę witaminy D z karotenoidów.
Helioterapia polega na wykorzystaniu pozytywnego wpływu, jakie światło słoneczne wywiera na organizm z zachowaniem wszelkich koniecznych środków ostrożności, aby uniknąć szkodliwych konsekwencji związanych z osłabieniem warstwy ozonowej. Najbardziej znana forma leczenia słońcem i powietrzem to klimatoterapia rozwinięta przez Arnolda Rikliego.

Hydroterapia, balneoterapia i okłady terapeutyczne.


Woda to jeden z podstawowych elementów terapeutycznych dzięki swoim właściwością fizycznym i chemicznym, które sprawiają, iż jest doskonałym środkiem używanym w leczeniu organizmu ciepłem lub zimnem. Służy również do dostarczania innych preparatów medycznych.
Woda pobudza układ krążenia, metabolizm, układ gruczołów, system nerwowy i układ oddechowy.
Do tej kategorii można zaliczyć kurację od balneoterapii po hydroterapię naturalną (kąpiele, natryski, polewanie, przepłukiwanie), włączając użycie błota, okładów (ciepłe kompresy) i kataplazmy.

Kinezyterapia, terapia oddechowa i odpoczynek terapeutyczny.



Najprostsza terapia ruchowa polega na odpowiedniej kontroli ruchu i ćwiczeń. Nie chodzi jedynie o zastosowanie odpowiedniego programu gimnastyki, ale także o reorganizację codziennej aktywności. Terapia oddechowa będzie szczególnie zalecana w przypadku zaburzeń sercowo-oddechowych, chociaż oddychanie przeponowe może mieć również dobry wpływ na trawienie i wszelkie schorzenia organów znajdujących się w jamie brzusznej. Oddychanie to także jedna z technik relaksacyjnych. Odpoczynek terapeutyczny zakłada brak ruchu kostno-stawowego (oczywiście względny), odpoczynek trawienny (post, diety oczyszczające) oraz odpoczynek umysłowy (relaks). Trzeba mieć na względzie, że odpoczynek jest nierozerwalną częścią procesu leczniczego w przypadku licznych schorzeń i zburzeń.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz