wtorek, 11 lipca 2017

Przewlekłe egzemy cz.2

WEWNĘTRZNE   FORMY   LECZENIA   PRZEWLEKŁEJ   EGZEMY   CZ.2


Najogólniej rzecz ujmując, istnieje ścisły związek między pojawieniem się przewlekłych stanów egzemy, a zaburzeniami metabolizmu.
Jednak szczegóły tego związku są trudne do zrozumienia i interpretacji. Zaburzenia trawienia, a w szczególności powtarzające się zatwardzenia, stanowią dobry punkt wyjścia. Można do tego dojść poprzez analizę objawów, pozostaje jednak kwestia przeprowadzenia odpowiednich badań.
Istnieją stany przewlekłej egzemy, które, jak wiemy z doświadczenia, mogą zniknąć zadziwiająco łatwo po zajściu zmian w metabolizmie. Inne,wręcz przeciwnie, są odporne na tego typu metody.
Między ekstremalnymi przypadkami znajduje się jeszcze cała gama pośrednich przejawów tej patologii.
W takich przypadkach używa się roślin leczniczych przeciw zapaleniu krwi, nazwanych Rippergera dermatomikozami. Są to rośliny moczopędne jak psianka słodkogórz lub łuska fasoli. Aby kuracja przewlekłej egzemy była skuteczniejsza, wraz z wymienionymi roślinami można zastosować zwykłą herbatkę przeczyszczającą. Obecnie podaję receptury na napoje, których zastosowanie może okazać się zbawienne w walce z przewlekłą egzemą. Istnieją jednak jeszcze 3 rośliny użyteczne w leczeniu chronicznych i ostrych chorób skóry.

ORZECH WŁOSKI


Liście orzecha włoskiego są używane jako domowe lekarstwo na przewlekłe egzemy, skrofulozę i zapalenie powiek. Gwarancja powodzenia jest znacznie mniejsza niż w przypadku kuracji z użyciem fiołka trójbarwnego. Liście orzecha są używane zewnętrznie, ale i w środkach doustnych.
Stanowią najlepsze rozwiązanie w przypadku zapalenia skóry u dzieci, zwłaszcza w połączeniu z fiołkiem trójbarwnym. Równe części obu składników posłużą do przygotowania naparu (2 łyżeczki na szklankę wody).

WIESIOŁEK


Jego nasiona mają aromatyczny smak podobny do oleju makowego. Zawierają olej bogaty w kwasy tłuszczowe, który odgrywa ważną rolę w trawieniu prostaglandyn, blokuje reakcje alergiczne oraz pobudza wydzielanie niektórych hormonów. Jego zastosowanie pozwala uzyskać określone wyniki terapeutyczne, przede wszystkim w przypadku atopowego zapalenia skóry u dzieci oraz wyjątkowo swędzącej ichtiozy. Olej z wiesiołka należy używać jak tran.

FIOŁEK TRÓJBARWNY


Jest to roślina zawierająca saponinę. W licznych pracach, także tych najnowszych, w walce z chorobami skóry zaleca się picie herbatki z fiołka trójbarwnego. W szczególności pediatrzy uzyskali świetne wyniki, stosując wspomnianą roślinę w leczeniu egzemy niemowlęcej, strupów mlecznych i innych zapaleń skóry u dzieci. W tych przypadkach preparaty z fiołka trójbarwnego stosujemy nie tylko wewnętrznie w postaci naparów. Ten sam napar może posłużyć do przygotowania wilgotnych kompresów. (Pisałem o tym wcześniej). Także osoby dorosłe cierpiące na na egzemę mogą stosować wspomniana herbatkę z pozytywnym skutkiem . Jednak należy uzbroić się w cierpliwość i stosować lek przez dłuższy czas, jak to zwykle bywa w przypadku przewlekłych dolegliwości skórnych.
W przypadku niemowląt dobrze zastąpić wodę, na której przygotowujemy pokarm, herbatka z fiołka
Nie zmienia to smaku pożywienia. Jeśli karmimy dziecko piersią, najlepiej przygotować napar na bazie destylowanej, a nie zwykłej wody. Zewnętrzne zastosowanie naparu okazuje się skuteczne nawet w przypadku gruźliczych schorzeń skóry. Do użytku wewnętrznego zaleca się napar lub proszki otrzymane z fiołka trójbarwnego. W przypadku osób dorosłych proszek z fiołka ma tę przewagę, iż oszczędzamy czas na przygotowanie herbatki. W dodatku możemy go zażywać niezależnie od miejsca, w którym jesteśmy, zachowując regularność .

POBUDZENIE SAMOLECZENIA
Stara metoda zalecana przez poprzednie pokolenia dermatologów polega na nasileniu objawów przewlekłej egzemy przez użycie środków podrażniających. Egzema przewlekła przechodzi w ostra postać schorzenia, która można leczyć wilgotnymi kompresami. Z doświadczenia wiadomo, że ostre formy formy egzemy łatwiej z zasady wyleczyć niż przewlekłe ( rozwijające się długo). Aby pogorszyć stan egzemy, można zastosować różne produkty drażniące, jak potas kaustyczny. My, dla odmiany, proponujemy soki roślinne, w szczególności świeży sok lub silny odwar z łodygi i korzenia pietruszki. Można również smarować skórę świeżym sokiem z wilczomlecza, używanym do leczenia brodawek.

RECEPTURA PRZECIW ZAPALENIU SKÓRY
Składniki:
Sproszkowany fiołek trójbarwny, koncentrat 200%
Dawka:
1/2 łyżeczki, 3 razy dziennie, rozpuścić w ciepłej słodzonej wodzie.
Składniki:
Syrop z fiołka trójbarwnego
Dawka:

1 łyżeczka 3 razy dziennie.     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz