środa, 12 kwietnia 2017

Gorączka u dzieci.

GORĄCZKA U DZIECI

Gorączka jest jednym z najpowszechniejszym objawem chorób u dzieci. Ważne, aby rodzice, a w szczególności matki, które mają z dziećmi większy kontakt, wiedzieli, jak swobodnie i bez obaw radzić sobie z gorączką. W przypadku temperatury, która wyda się niepokojąca, rodzice powinni zasięgnąć rady lekarza.

Jeżeli dziecko w wieku poniżej 6. miesiąca życia gorączkuje więcej niż 1 lub 2 dni, należy koniecznie zasięgnąć rady lekarza, ponieważ w tym wieku trudno jest zlokalizować źródło infekcji.
Mimo to pewne procesy, jak chociażby ząbkowanie, mogą powodować podniesienie temperatury ciała i krótkie okresy gorączkowania, które z reguły same ustępują.

Jeżeli u niemowląt i małych dzieci pojawi się wysoka gorączka (ponad 38,5 stop. C mierzone pod pachą lub 39 stop. C w odbycie), także należy udać się do lekarza, aby uniknąć możliwych komplikacji.

Między 6. miesiącem a 4. rokiem życia rozciąga się okres, w którym gorączka może być zjawiskiem powszechnym, szczególnie u dzieci, które wykazują skłonności do przeziębień i nieżytu nosa. W takich przypadkach często zdarza się uwikłanie w błędne koło podawania antybiotyków, które obniżają naturalną odporność organizmu dziecka. Powoduje to, że katar powraca znacznie częściej.
To właśnie w tym okresie pojawiają się zapalenia oskrzeli, zapalenia ucha, infekcje dróg moczowych itp.

Od około 5. roku życia gorączki słabną i pojawiają się z mniejszą częstotliwością, ale w rzeczywistości dopiero od 10. roku życia można powiedzieć, że u dziecka zaczynają się pojawiać procesy gorączkowe charakterystyczne dla dorosłego człowieka.

Chociaż prace pediatrów tego nie odnotowują, często po okresie gorączki dziecko jest bardziej wychudzone, a także nieco wyższe. W ramach filozofii medycyny naturalnej, gorączkę dziecięcą uważa się za element procesu wzrostu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz