środa, 22 czerwca 2016

Na co chorują kobiety

Na co chorują kobiety.

20 - latki – do najpowszechniejszych schorzeń należą choroby układu oddechowego, choć w 60 % są to ostre infekcje górnych dróg oddechowych, niekiedy przyjmują postać przewlekłą, np. przewlekle zapalenie zatok przynosowych. Innym powodem skłaniającym kobiety w tym wieku do szukania pomocy specjalistycznej są zaburzenia miesiączkowania oraz choroby zapalne narządów miednicy małej.
7 % leczy się z powodu problemów skórnych: trądziku, stanów zapalnych skóry, wyprysków.


30 - latki – najczęściej mają problemy z objawami infekcji górnych dróg oddechowych lub innymi chorobami układu oddechowego. Niekiedy do odwiedzenia gabinetu lekarskiego skłaniają schorzenia układu płciowo-moczowego to 2 – ga, co do częstości występowania grupa chorób w tym okresie życia. Głównie są to stany zapalne przydatków, nadżerki, zaburzenia miesiączkowania oraz zapalenia pęcherza moczowego. 8 % pacjentek zgłasza się po poradę z powodu dolegliwości psychicznych, przeważnie zaburzeń o podłożu nerwicowym, wywołanych stresem i zaburzeń nastroju. Prawie połowa nowotworów wykrywanych w tym przedziale wiekowym to nowotwory łagodne, znamiona barwnikowe i mięśniaki macicy.



40 - latki – w tym wieku zaczynają się zaburzenia układu krążenia. W połowie przypadków jest to nadciśnienie tętnicze, za nim plasuje się niedokrwienie serca oraz żylaki kończyn dolnych. Cześć kobiet odczuwa dolegliwości związane z układem kostno stawowym oraz przykre objawy przekwitania. Wzrasta liczba zachorowań na przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych – zapalenia oskrzeli i astma oraz jaskrę. Powszechna staje się cukrzyca i zaburzenia czynności tarczycy. W śród wykrywanych nowotworów przeważają niezłośliwe, głównie mięśniaki macicy. Znacząco wzrasta liczba nowotworów sutka, jelita grubego i odbytnicy oraz narządów rodnych.



50 - latki – listę chorób otwierają schorzenia układu krążenia, nadciśnienie, choroba niedokrwienia serca i choroby żył. Obok zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów pojawia się osteoporoza. Po 55 roku życia jest zagrożenie cukrzycą. Powszechne stają się choroby oczu jaskra i zaćma. Diagnozuje się większy udział nowotworów złośliwych w tym rak piersi.
Seniorki – co trzecia cierpi na chorobę układu krążenia. Wzrasta liczba chorób niedokrwienia serca.



60 latka jest zagrożona osteoporozą. Choroby układu krążenia i układu kostno stawowego to połowa wszystkich diagnoz, ponadto choroby metaboliczne zwłaszcza cukrzyca. Częściej stwierdza się przypadki zaćmy. 30 % nowotworów to rak piersi, wzrasta również udział nowotworów układu trawiennego i narządów rodnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz