sobota, 25 marca 2017

Uzdrawiająca moc natury

VIS MEDICATRIX NATURAE - UZDRAWIAJĄCA MOC NATURY


Termin ten, sformułowany już przez szkołę Hipokratesa w V w. p.n.e., odnosi się do siły natury, która pobudza ciało do samouleczenia. Jest to pojęcie stanowiące fundament witalizmu ( czyli dopuszczenie interwencji terapeutycznych, nawet eliminując lub tłumiąc objawy choroby).
Dwadzieścia pięć wieków temu Heraklit z Efezu powiedział :” Człowiek jest jak strumień : zawsze ma taką samą formę, tylko woda ciągle inna”. Odnosząc się do funkcji organizmu, Claude Bernard stwierdził, że „ma ona tylko 1 cel : zachować stałe życiowe w ramach możliwych do przyjęcia granic”. Ten stan zwie się dzisiaj homeostazą lub zachowaniem równowagi środowiska, w którym zachodzą procesy życiowe.
Natura jest zazwyczaj mądrzejsza od lekarza, który w pewnych przypadkach może zaburzyć nadzwyczajne mechanizmy autoregulacji, które zaczynają działać podczas procesu chorobowego.
Vis medicatrix naturae działa nie tylko w jednym organie lub w określonym układzie, ale ma wpływ na cały organizm, modyfikując jego mechanizmy homeostazy. Dlatego diagnoza nie może być częściowa, musi brać pod uwagę całość jednostki ludzkiej.

W celu pobudzenia tego procesu lekarz powinien, po pierwsze zachować postawę oczekiwania. Musi poczekać, aby sprawdzić, co się dzieje. W dzisiejszym społeczeństwie trudno jest wytłumaczyć choremu i jego bliskim, że na początku nie wolno niczego robić, a jedynie kontrolować naturalny rozwój schorzenia. Do czego potrzebny zatem specjalista, skoro ciało leczy się samodzielnie. Jego główną rolą jest ocena, czy oczyszczające wysiłki organizmu są odpowiednie i w przypadku nadmiernego wysiłku, potencjalnie szkodliwego dla organizmu, ich ukierunkowanie. Jednak wszystko wymaga dłuższego czasu, a pacjent powinien wykazać się odrobiną cierpliwością.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz