piątek, 10 marca 2017

Dieta w innych nowotworach

INNE NOWOTWORY

CZY DIETA MOŻE ZAPOBIEGAĆ RAKOWI SKÓRY ?



Wyjątkowo złośliwy rak skóry (czerniak, melanoma)niemal zdwoił częstość występowania na przestrzeni ostatnich lat. Najlepszym zaleceniem dietetycznym dla uniknięcia zachorowania jest zrezygnowanie z tłuszczów roślinnych, zawierających omega – 6 nienasycone kwasy tłuszczowe.
Oznacza to rezygnację z oleju kukurydzianego, krokoszowego (saflorowego) i słonecznikowego. Nadmiar kwasów tłuszczowych typu omega – 6 i brak kwasów typu omega – 3 w komórkach prowadzi do niekorzystnych przemian.
U myszy nadmiar kwasów tłuszczowych typu omega – 6 prowadzi do nasilenia występowania raka skóry. Ostatnie badania wykazały, że pacjenci z tą chorobą spożywali szczególnie dużo olejów roślinnych, zawierających kwasy tłuszczowe typu omega – 6.
Dr James Duke zaleca utrzymanie właściwych proporcji kwasów tłuszczowych w diecie. „Jedz ryby co najmniej dwa razy w tygodniu i unikaj kwasu linolowego z olejów roślinnych”. Oliwa zawiera korzystne kwasy tłuszczowe. W 1989 roku na międzynarodowej konferencji poświęconej czerniakowi ogłoszono, że jedzenie masła, ale z jednoczesna przewagą w diecie kwasów tłuszczowych typu omega – 3 w stosunku do omegi – 6, jest bezpieczniejsze niż jedzenie tylko dużych ilości kwasów omega – 6. Także spożywanie antyoksydantów (przeciwutleniaczy) zawartych w warzywach i owocach zwalcza szkodliwy wpływ niekorzystnych kwasów tłuszczowych.
Dodanie witaminy C do wody, które piją myszy z czerniakiem złośliwym, hamuje wzrost guza, jego rozmiar i zdolność rozsiewu oraz przedłuża czas przeżycia chorej myszy. Dr Herbert Pierson, specjalista w dziedzinie wpływu diety na choroby nowotworowe, uważa, że dla lepszego zabezpieczenia przed zachorowaniem na czerniaka należy jeść czosnek, siemię lniane, cebulę i olej z orzechów włoskich.

DIETA A RAK MACICY


Dieta może odgrywać istotną rolę w powstawaniu raka macicy, jak twierdzą naukowcy ze Szkoły Zdrowia Publicznego w Birmingham Uniwersytet Alabamy. Porównanie diet kobiet chorych i zdrowych wykazało, że te, które jadły dużo beta-karotenu (marchewki, szpinaku, brokułów, melonów i sałaty), miały tylko 27% skłonności do zachorowania, w porównaniu z kobietami , które spożywały takie pokarmy rzadziej niż raz w tygodniu. Jedzenie jogurtu, sera i innych bogatych w wapń potraw również zmniejszyło w sposób znaczny ryzyko zachorowania na raka macicy.
Szczególnie w przypadkach raka szyjki macicy wykazano, że odpowiednia dieta może ograniczyć infekcję wirusową, która uważana jest za istotny czynnik w powstawaniu w powstawaniu tego nowotworu – około 80% przypadków raka szyjki macicy występuje u kobiet z tego typu infekcją.
Dr Charles Butterworth Młodszy z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham badał 464 kobiety zakażone tym wirusem i stwierdził, że mające niższy poziom kwasu foliowego we krwi są pięciokrotnie bardziej skłonne do nieprawidłowych przemian komórkowych, prowadzących do raka szyjki macicy. Według dr. Butterwortha niedobór kwasu foliowego prowadzi do uszkodzenia materiału genetycznego komórki, co ułatwia wirusowi wniknięcie do niej i zainicjowanie szkodliwych przemian. Uważa on, że kwas foliowy w diecie zapobiega tym niekorzystnym zjawiskom, zatem należy spożywać np. fasolę, brokuły i wszelkie zielone warzywa. Dieta taka nie ma niestety żadnego wpływu na już istniejące zmiany nowotworowe, twierdzi w/w doktor.
Jedzenie pomidorów również wydaje się mieć korzystne znaczenie, co stwierdzili badacze z Uniwersytetu Illinois w Chicago: kobiety z najwyższym poziomem likopenu we krwi miały pięciokrotnie mniejsze ryzyko wystąpienia stanów przedrakowych szyjki macicy.

DIETA A RAK KRTANI


Rak krtani zazwyczaj atakuje palaczy i byłych palaczy, a zatem tak samo, jak rak płuc. Zatem zalecenia dietetyczne w raku krtani są zasadniczo takie same, jak w raku płuc.
Spożywanie pokarmów bogatych w beta-karoten (marchew, słodkie ziemniaki, zielone warzywa, dynia) wydaje się być korzystne przede wszystkim u osób, które zaprzestały palenia dwa-dziesięć lat temu. Tak twierdzi dr Dorothy Mackerras z Centrum Zdrowia Uniwersytetu Teksańskiego.
Porównując dietę chorych na raka krtani i zdrowych, dr Mackerras stwierdziła, że mniej podatne na zachorowania są osoby,które rzuciły palenie dwa do dziesięciu lat temu i spożywają dużo beta-karotenu. Dr Mackerrs uważa, że jedzenie pokarmów z beta-karotenem nie zabezpiecza czynnych palaczy przed rakiem krtani – jedynie tych, którzy zrezygnowali z nałogu.

DIETA A RAK PROSTATY



Niebezpieczeństwo wystąpienia raka prostaty może czaić się w zbyt tłustej diecie, przeładowanej tłuszczem z produktów mlecznych. Dowodzą tego ostatnie badania. Dla przykładu, Adwentyści Dnia Siódmego, którzy piją dwie szklanki mleka mleka dziennie, mają dwa razy większe ryzyko raka prostaty niż pijacy mniej. Trzy szklanki mleka dziennie zwiększają to ryzyko jeszcze bardziej, podobnie jak jedzenie dużych ilości sera, jajek i mięsa.

Głównym winowajcą w mleku wydaje się być tłuszcz. Badacze z Instytutu Roswell Park Memorial w Buffalo stwierdzili, że istnieje zależność między zachorowaniem na raka prostaty a spożywaniem pełnego (a nie chudego) mleka. Wypijanie ponad dwóch szklanek pełnego mleka dziennie zwiększało w tym badaniu ryzyko raka prostaty dwuipółkrotnie.                

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz