środa, 19 kwietnia 2017

Nocne moczenie dzieci - czynnik psychologiczny

NOCNE MOCZENIE DZIECI – CZYNNIK PSYCHOLOGICZNY.


Dużo się mówi o tym że, dziecko, które oddaje mocz podczas snu próbuje w ten sposób nieświadomie zwrócić na siebie uwagę rodziców. Nie jest prawdą (opinia lekarzy). Nie jest prawdą, że pociechy moczące się w nocy cierpią także na brak czułości. Często jednak obserwujemy dzieci, które przestały załatwiać swoje potrzeby (tak w dzień, jak i w nocy) w związku z pojawieniem się nowego rodzeństwa lub gdy matka zaczyna pracować.
Należy przyznać, że na niewiele się zda ciągłe ganienie dziecka za robienie siusiu do łóżka. Jeżeli będziemy je strofować, strach przed oddaniem moczu może spowodować większe napięcie. To da odwrotny skutek, a zaburzenie stanie się jeszcze trudniejsze do rozwiązania.
Jeżeli dziecko moczy się w nocy jedynie od czasu do czasu, rodzice nie powinni się zbytnio przejmować, a zaakceptować jako rzecz naturalną.
Muszą jednak dziecku wytłumaczyć, że należy problem rozwiązać i dlatego, być może, będą musieli obudzić je w nocy lub ograniczyć mu mleko czy wodę podczas kolacji.
Dziecko nie powinno widzieć, że rodzice przywiązują zbyt duża wagę do jego problemu. Taka postawa mogłaby nasilić nieświadomą chęć zwrócenia na siebie uwagi poprzez oddawanie moczu do łóżka.
Nie należy jednak używać pieluchomajtek, szczególnie w przypadku pociech w wieku 5 lat, gdyż
absorbują one oddany mocz, dziecko nie zdaje sobie wówczas sprawy, że zrobiło siusiu podczas snu.
Nocne moczenie połączone z nieprzyjemnym uczuciem wilgoci zmusza dziecko do obudzenia się, co sprawia, że ma ono świadomość zaistniałego problemu. Inną sprawą jest wygoda rodziców, którzy mogą być zmuszeni do wstawania nawet każdej nocy, mycia dziecka i zmiany pościeli.
W związku z tym, jeżeli dziecko moczy się co noc, dla wygody rodziców można używać pieluchomajtek, dopóki problem nie zacznie występować z mniejszą częstotliwością. Wart wtedy spróbować zrezygnować z pieluchomajtek i założyć na materac nieprzenikalny pokrowiec.

INNE SPOSOBY LECZENIA,

Jeżeli pomimo zastosowania wymienionych metod dziecko nadal oddaje mocz podczas snu, być może należy zasięgnąć rady lekarza. W takich przypadkach jest też kilka kuracji naturalnych, które
mogą zadziałać. Nie poleca się leczenia farmakologicznego proponowanego przez medycynę konwencjonalną. (Opinia lekarz).
Po pierwsze, ponieważ stosuje się w nim substancje psychotropowe, czyli takie, które działają na poziomie układu nerwowego. Nie jest to zalecane (mówią lekarze), szczególnie w przypadku dzieci, gdyż ich mózg i zdolności umysłowe są w stanie rozwoju.
Po drugie, skuteczność takiego leczenia jest bardzo wątpliwa, jeżeli nie znikoma, (opinia lekarzy)
jeśli nie towarzyszą mu domowe metody i zmiany postawy rodziny w stosunku do dziecka.
Bardzo skuteczne okazuje się leczenie nocnego moczenia za pomocą takich metod, jak akupunktura lub refleksoterapia stóp (ich masaż uciskowy).
Wśród roślin leczniczych znajdziemy również takie, z których można przygotować napar, np. babka, przytulia czy herbata ze słomy owsa. Należy pić go rano i w południe, ale nigdy wieczorem. Może on pomóc rozwiązać problem.
Wizyta u dobrego homeopaty także może pomóc znaleźć indywidualny środek leczniczy dla każdego dziecka.
W leczeni opisanego zaburzenia kąpiel w ciepłej osolonej wodzie (500 g soli na wannę) przed kolacją może okazać się pomocna. Podobnie działanie mogą mieć kąpiele z użyciem naparu ze słomy owsa.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że nocne moczenie wiąże się z niedoborem wapnia i magnezu, dlatego dieta bogata w te pierwiastki z pewnością nie zaszkodzi.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz