środa, 26 października 2016

Jak dieta wpływa na walkę z rakiem

POKARMY W WALCE Z RAKIEM

GRA O WYSOKĄ STAWKĘ
Obecnie uważa się dietę za jedną z istotnych broni w walce z nowotworami. Amerykański Instytut Onkologiczny podaje, że około 1/3 przypadków raka ma związek z dietą. Brytyjski ekspert Richard Doll ocenia ten związek znacznie wyżej, bo na 60%. Jeśli to prawda, to stosowanie odpowiedniej diety mogłoby zapobiec 95 00 - 165 000 nowych zachorowań na raka i 55 000 – 98 000 zgonów z tego powodu – w Wielkiej Brytanii wynosiłoby to 450 zgonów dziennie.

CZY DIETA MOŻE UCHRONIĆ PRZED RAKIEM
Pełnoobjawowa choroba nowotworowa nie występuje nagle; rozwija się powoli. Oznacza to, że masz do dyspozycji lata, w czasie gdy podkarmiasz albo głodzisz potencjalnego raka. Od genetycznej dewiacji pojedynczej komórki do wystąpienia pełnoobjawowego guza mija często 10 – 20, a nie często 40 -50 lat.
Intryguje stwierdzony fakt, że to co jemy, może mieć wpływ na nowotwory na wielu etapach; od powstania, poprzez wzrost i ewentualny rozsiew. Dla przykładu: niektóre substancje chemiczne muszą być „aktywowane” , by mogły zainicjować rozwój nowotworu ; składniki żywności mogą zablokować tę reakcję. Mogą one także mieć wpływ na działanie wywołujących raka wirusów lub sprzyjających powstawaniu nowotworu hormonów. Zawarte w pokarmach przeciwutleniacze, w tym witaminy, mogą blokować dostęp czynników rakotwórczych, a nawet brać czynny udział w naprawie uszkodzonych komórek. Jeśli nawet komórki tworzą już drobne, nadal jeszcze łagodne skupiska, które mogą ulec zezłośliwieniu, to składniki diety mają potencjalne działanie hamujące taki proces.
Na późniejsze etapy rozwoju choroby nowotworowej dieta ma zdecydowanie słabszy wpływ, są jednak doniesienia, że może mieć działanie opóźniające rozsiew nowotworu (przerzuty). Wędrujące komórki nowotworowe muszą mieć sprzyjające warunki, by osiadać w różnych miejscach i mnożyć się. Czynniki pokarmowe mogą brać udział w tworzeniu takich warunków – przyjaznych dla nowotworu lub wrogich mu. Właściwe odżywianie wydaje się zatem mieć wpływ na długość życia osób, u których rozpoznano chorobę nowotworową.
Drogi, jakimi dieta może wpływać na powstawanie i przebieg nowotworów złośliwych, są bardzo zawikłane, często nie do końca zbadane, pełne dodatkowych czynników – poznanych lub nadal jeszcze nie wyjaśnionych. Jeśli nawet u danej osoby istnieje wysokie prawdopodobieństwo zachorowania na raka : np. skłonności dziedziczone plus określony tryb życia, to nie można tego przesądzić. Jednym z dodatkowych, niezwykle istotnych elementów mających wpływ na takie prognozowanie jest właściwa dieta. Oto doniesienia na temat diety wpływu diety na różne rodzaje nowotworów.

WIĘCEJ WARZYW I OWOCÓW
To nie podlega dyskusji. Rola warzyw i owoców ugruntowuje się od ponad trzydziestu lat, w miarę postępu prac nad zależnościami między dietą a chorobami nowotworowymi. Dr Peter Greenwald, dyrektor Działu Profilaktyki i Kontroli Amerykańskiego Instytutu Onkologicznego, stwierdził „ Im więcej ludzie jedzą warzyw i owoców, tym mniej mają nowotworów, zarówno okrężnicy, jak też sutka i płuc. Ryzyko to jest u nich mniejsze nawet o połowę w porównaniu z grupą jedzących mało warzyw i owoców”.
Wypowiedź ta opiera się na licznych dowodach. Dr Gladys Block z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Brekley przeprowadził analizę 170 prac badawczych, pochodzących z 17 krajów i potwierdził ten ekscytujący fakt : wszędzie obserwowano mniejsze ryzyko raka o około 50 % u osób spożywających dużo warzyw i owoców. Dotyczyło to raka płuc, jelita grubego, sutka, szyjki macicy, przełyku, jamy ustnej, ,,żołądka, pęcherza moczowego, trzustki i jajników.
Nie trzeba bynajmniej jeść wielkiej ilości warzyw i owoców. Niektórzy badacze uważają, że jedzenie owoców dwa razy dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka płuc o 75 % (w porównaniu z tymi, którzy jedzą je rzadziej niż trzy razy w tygodniu). Dotyczy to także osób palących.
Dowody są tak oczywiste, że dr Block uważa, iż propagowanie jedzenia warzyw i owoców może w istotny sposób zmniejszyć zapadalność na choroby nowotworowe. Porównuje to nawet do efektów, jakie przyniosło oczyszczanie wody w walce z epidemiami cholery.

UWAGA: Nikt nie określa jaka jest najlepsza „przeciwrakowa” dawka owoców i warzyw, ale zaleca się spożywanie co najmniej dwóch różnych owoców i trzech warzyw dziennie. Wydaje się także, że zwiększenie udziału warzyw i owoców w typowej diecie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

BADANIA AMERYKAŃSKIEGO INSTYTUTU ONKOLOGICZNEGO

Oto jakie pokarmy roślinne o spodziewanych właściwościach przeciwnowotworowych były badane w Instytucie :
czosnek, kapusta, lukrecja, soja, warzywa korzenne (marchew, rzepa, seler), cebula, herbata, kurkuma, owoce cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty, cytryny, limety), pszenica (pełne ziarno), warzywa psiankowate ( pomidory, bakłażany, papryka), krzyżowe ( brokuły, brukselka, kalafior), owies, mięta, oregano, ogórek, rozmaryn, sago, ziemniaki, tymianek, szczypiorek, melon, kantalupa, bazylia, jęczmień, jagoda, estragon.

CO SIĘ KRYJE W KROPLI KRWI

Gdyby można było wykonać błyskawicznie pełną analizę chemiczną czyjejś krwi, mielibyśmy szybką odpowiedź, w jakim stopniu badany zagrożony jest zachorowaniem na raka. Wykonywano już częściowe oceny składu krwi, pozwalające stwierdzić zawartość witamin i beta- karotenu. Dla przykładu, prowadzone w Szwajcarii przez dwanaście lat w grupie 3 000 mężczyzn badanie wykazało, że mający niski poziom witaminy A i karotenu (a zatem spożywający mniej owoców i warzyw) częściej umierali na wszystkie typy nowotworów – szczególnie na raka płuc. Przy niskim poziomie witaminy C we krwi stwierdzono większe ryzyko zgonu z powodu raka żołądka i jelit.
W jednym z ostatnich badań w Wielkiej Brytanii określono spadek ryzyka zachorowania na raka u osób z wysokim poziomem beta-karotenu na 40 %. Inne badanie wykazało, że osoby z wyższym poziomem kwasu foliowego (zawartego w zielonych liściach warzyw) i likopenu ( w pomidorach) są mniej podatne na wszelkie typy raka, a zwłaszcza płuc, szyjki macicy i trzustki.

WARZYWA I OWOCE ZALECANE PRZY RÓŻNYCH NOWOTWORACH

Rak płuc : marchewka i zielone warzywa liściaste.
Rak jelita grubego : warzywa krzyżowe (kapustne) i marchewka.
Rak przełyku, jamy, ustnej i gardła : wszelkie owoce.
Rak żołądka : owoce, sałata, cebula, pomidory, seler, kabaczek.
Rak trzustki : owoce i warzywa.
Rak pęcherza moczowego : warzywa, szczególnie marchewka, owoce.
Rak tarczycy : warzywa krzyżowe (kapustne).

UWAGA : nie można traktować powyższych wskazówek jako niepodważalnych metod walki z rakiem. Jeśli osoba jedząca wyłącznie warzywa i owoce ma np. kilka tygodni trwającą chrypę, to musi być zbadana przez laryngologa, czy nie ma raka krtani. Lekarze i badacze podkreślili już na wstępie, że w powstawaniu choroby nowotworowej bierze udział bardzo wiele czynników.

CZOSNEK I CEBULA - OSTRA PROFILAKTYKA

Każdego dnia należy jeść choć trochę czosnku lub cebuli. Znaleziono w nich ponad trzydzieści substancji przeciwrakowych, takich jak dwusiarczek allilu, kwercetyna i ajoen. W badaniach na zwierzętach wykazano, że substancje te blokują najgroźniejsze karcinogeny, takie jak nitrozaminy i aflatoksyny, szczególnie groźne dla żołądka i płuc.
Karmienie zwierząt czosnkiem zapobiega powstawaniu raka. Naukowcy z Harvardu uodpornili chomiki na niektóre nowotwory, dodając cebulę do ich pożywienia. Dr Michael Wargovich z Ośrodka Badań nad Rakiem w Houston podawał myszom uzyskany z czosnku dwusiarczek allilu. Grupa kontrolna myszy otrzymywała zwykłą dietę zawierającą substancje sprzyjające powstawaniu nowotworów.
Myszy karmione składnikami czosnku o 75 % rzadziej chorowały na raka jelita grubego. Co ciekawsze, gdy myszom tym dodano do pożywienia czynniki powodujące raka przełyku, żadna z nich nie zachorowała!
W innym badaniu, na Uniwersytecie Stanowym Penn, dr John Miller stwierdził, że u karmionych czosnkiem myszy o 70 % rzadziej występował rak sutka. Również u ludzi jedzących czosnek i cebulę wykazano rzadsze występowanie różnych rodzajów raka.


POKARMY MOGĄCE OPÓŹNIAĆ ROZSIEW KOMÓREK NOWOTWOROWYCH

 Stwierdzono, że niektóre składniki pokarmowe mogą nie tylko być pomocne w zapobieganiu nowotworom, lecz także mogą zmniejszać skłonność do tworzenia przerzutów. Oto one :
tran – zwłaszcza przy raku sutka,
kapusta, kalarepa i inne warzywa krzyżowe – zwłaszcza przy raku sutka,
czosnek (jego składnik ajoen i allicyna),
beta – karoten w warzywach i owocach o barwie zielonej i pomarańczowej,
trójterpenoidy w lukrecji.

POMIDORY KONTRATAKUJĄ

Zwróć uwagę na skromnego pomidora. Nie wygląda na szczególnego „przeciwrakowego” wojownika, jednak badania wykazały, że jest jego wiele w diecie osób mniej podatnych na nowotwory. W jego działaniu nie ma nic tajemniczego: to likopen, pigment nadający pomidorowi kolor. Dr Helmut Sies z Niemiec stwierdził, że likopen ma prawie dwukrotnie silniejsze działanie przeciw utleniające niż beta– karoten. Pomidory są głównym źródłem likopenu w diecie. Obecny jest on także we wszelkich przetworach : pomidorach gotowanych, konserwowych, w sosie pomidorowym, przecierach i ketchupie. Likopen jest również w arbuzach i – w mniejszej ilości – w morelach.

PIĘĆ ZDROWYCH POSIŁKÓW

Amerykański Instytut Onkologiczny zaleca spożywanie co dzień co najmniej pięć posiłków zawierających owoce i warzywa. Posiłki powinny zawierać 100 – 115 g gotowanych lub surowych owoców albo warzyw, 70 – 85 g surowych warzyw liściastych, jeden średni kawałek owocu lub 170 ml soku z owoców albo warzyw. Tylko 10 % Amerykanów spożywa takie ilości warzyw i owoców każdego dnia.

GRAJMY W ZIELONE

Uczyń zasadą jedzenie zielonych warzyw, zwłaszcza liściastych. Mają one szczególnie szeroki wachlarz składników mogących hamować powstawanie chorób nowotworowych. Potwierdziło to badanie przeprowadzone we Włoszech. Uważa się, że działanie takie mają szpinak, jarmuż, zielona sałata i brokuły. Zawierają one różne przeciwutleniacze (antyoksydanty), w tym beta – karoten, kwas foliowy i luteinę (mało znaną substancję, uważaną przez niektórych badaczy za równie silną jak beta – karoten). Szpinak zawiera dużo luteiny, jarmuż dwa razy tyle. Dr Frederick z Departamentu Rolnictwa uważa, że należy wybierać warzywa o jak najciemniejszej zieleni – zawierają one najwięcej karotenoidów. Twierdzi też, że luteina i inne karotenoidy nie zostają zniszczone poprzez gotowanie czy zamrażanie, jakkolwiek wysoka temperatura istotnie uszkadza takie antyoksydanty, jak witamina C i glutation.

ZADZIWIAJĄCA   SIŁA  CYTRUSÓW

Dr Herbert Pierson z Amerykańskiego Instytutu Onkologicznego zaleca jedzenie grejpfrutów, pomarańcz, cytryn i limet. Nazywa on cytrusy „pakietem przeciwrakowym” , gdyż zawierają one wszelkie typy działających w ten sposób substancji : karotenoidy, flawonoidy, terpeny, limono idy, kumaryny. Jedno z badań wykazało, że w cytrusach znajduje się pięćdziesiąt osiem składników chemicznych o potencjalnym działaniu na choroby nowotworowe. Jest to znacznie więcej niż w jakichkolwiek innych pokarmach.
Ponadto dr Pierson mówi że „cudowność cytrusów polega na tym, że zawierają kilka rodzajów substancji roślinnych, które razem działają wielokrotnie silniej niż każda osobno” . Innymi słowy, wszelkie owoce cytrusowe są cudownym koktajlem składników przeciwrakowych. Jednym z nich jest silny przeciwutleniacz – glutation, obecny w dużym stężeniu we wszystkich cytrusach. Wydaje się, że glutation w niewielkim stopniu przechodzi do soku. Pomarańcze zawierają najwięcej glukaratu, innego czynnika mającego zdolność zapobiegania nowotworom.
Niektórzy badacze wiążą wyraźny spadek zachorowań na raka żołądka w USA z rozpowszechnieniem spożycia owoców cytrusowych.

WARZYWA SUROWE CZY GOTOWANE

Można jeść takie, i takie. Wiele prac naukowych wiąże wprawdzie działanie przeciwnowotworowe z surowymi warzywami, jednak nie jest to prawdziwe w przypadku warzyw, które zawierają dużo beta-karotenu. Co więcej : lekkie podgrzanie zmienia beta-karoten w łatwiej przyswajalną formę.
Dr John Erdman z Uniwersytetu Illinois w Urbana zaleca więc spożywanie warzyw lekko tylko podgotowanych. Według ostatnich badań przeprowadzonych w Niemczech również likopen z pomidorów wchłania się lepiej, gdy są one gotowane. Jednak inne przeciwutleniacze, jak luteina czy witamina C, zostają uszkodzone podczas gotowania. Należy zatem jeść dużo zielonych warzyw liściastych na surowo (sałatę, kalarepę, jarmuż, pomidory), aby wykorzystać w całej pełni ich zdrowotne działanie.

POSTAW NA SOJĘ

Polub fasolę sojową. Ma ona, a także jej przetwory, jak np. serek tofu, znaczne właściwości przeciwnowotworowe. Zawiera co najmniej pięć poznanych substancji czynnych. Ma ona działanie przeciw estrogenowe, mogące wpływać hamująco na rozwój nowotworów hormonozależnych, takich jak rak sutka. Soja jest także najbogatszym źródłem tak zwanych inhibitorów proteazy, które w badaniach na zwierzętach całkowicie blokują lub przynajmniej spowalniają rozwój raka jelita grubego, jamy ustnej, płuc, wątroby, trzustki i przełyku.
Dwa inne składniki soi – fitosterol i saponiny również mają silne działanie przeciwnowotworowe.
U zwierząt fitosterole pomagają tłumić rozwój raka jelita grubego poprzez hamowanie podziału i wzrostu komórek, saponiny mogą pobudzać odporność, a nawet bezpośrednio niszczyć niektóre szczególne rodzaje komórek nowotworowych, zwalniać rozwój komórek raka szyjki macicy i raka skóry. Japończycy spożywają pięć razy więcej tych składników niż Amerykanie – być może stąd bierze się niski wskaźnik zachorowań na raka w Japonii. Typowa „zachodnia” dieta dostarcza 80 mg fitosteroli dziennie. Japończycy spożywają przeciętnie 400 mg dziennie. Zachodni wegetarianie jedzą około 345 mg saponin dziennie.
Jak na ironię, większość soi produkowanej w USA przeznaczona jest na paszę dla zwierząt, a prawie cała reszta eksportowana jest do Japonii.
Składniki soi blokują także tworzenie się z jednych z najgroźniejszych czynników rakotwórczych – nitrozamin, które mogą powodować raka wątroby. Soja przeciwdziała im lepiej niż witamina C, dodawana do wędzonego i konserwowanego mięsa dla zahamowania skutków nitrozamin.

HERBATA TO NAPÓJ ZDROWY

Zostań fanem herbaty. Posiada ona działanie przeciwnowotworowe. Dr John Weisburger z Amerykańskiej Fundacji Zdrowia mówi, że „działa tak herbata czarna, zielona i ulung”. Te trzy powszechnie stosowane na świecie odmiany herbaty produkowane są z gatunku Camelia sinensis. Popularne herbaty „ziołowe” czy „smakowe” to rożnego rodzaju mieszanki ziół i przypraw, które mogą nie mieć takiego działania jak herbata.
Badania przeprowadzone w Chinach, Japonii i USA potwierdzają, że herbata wyraźnie blokuje powstawanie różnych rodzajów raka u zwierząt doświadczalnych. Dr Allan Coney z Uniwersytetu
Rutgers stwierdził, że podawanie myszom herbaty (parzonej tak samo jak u ludzi) zmniejsza u nich ryzyko raka skóry o 87 %, żołądka o 58 % i płuc o 56 %. Inne badania na zwierzętach wykazały, że herbata ulung i czarna ( jest zielona herbata podgrzewana i fermentowana) również hamuje rozwój nowotworów. Najlepsze działanie ma jednak herbata zielona. Zawiera ona substancje zwane katechinami.
Japończycy zidentyfikowali jeden ze związków katechin owych, zwany EGCG. Chemik Chi-Tang z Uniwersytetu Rutgers wykazał, że najwięcej EGCG jest właśnie w zielonej herbacie; odmiana ulung zawiera 40 % tej ilości, a czarna tylko 10 % . Wynika to z niszczenia katechin przy przetworzeniu herbaty zielonej w czarną.

ZASTĄP GRILL KUCHENKĄ MIKROFALOWĄ

Jaki jest najlepszy sposób gotowania i pieczenia mięsa, drobiu i ryb, aby zmniejszyć ryzyko raka?
„ W kuchence mikrofalowej, we wrącej wodzie lub parze” - mówi dr Richard Adamson z Amerykańskiego Instytutu Onkologicznego. Te sposoby nie powodują powstawania w potrawach szkodliwych amin aromatycznych, zwanych skrócie HAA.
Przeciwnie, smażenie, pieczenie w piecyku, na rożnie, na grillu, barbecue – w bardzo wysokich temperaturach – powoduje powstawanie wielu czynników rakotwórczych. Najszkodliwsze są grill i barbecue, gdzie temperatura przekracza 176 stopni Celsjusza. Pieczenie na rożnie lub w piecyku jest nieco mniej groźne, mówi dr Adamson. Naukowcy są coraz bardziej zaniepokojeni HAA.
Dr Adamson ocenia, że są one co roku odpowiedzialne za około 6 000 nowych przypadków raka.
U zwierząt powodują powstawanie różnych nowotworów : u małp, najbliższych nam gatunkowo, raka wątroby i sutka. Szwedzcy naukowcy stwierdzili częstsze występowanie raka jelita grubego u osób jedzących mięso smażone i z grilla.
Oto zalecenia dr Adamsona : jedz częściej mięso gotowane, parzone lub duszone. Lepiej jeść befsztyk krwisty niż wysmażony (dłuższe smażenie powoduje powstawanie więcej HAA). Jeśli szykujesz mięso (hamburgery, steki, kurczaka, ryby) na grill lub barbecue – podpiecz je wstępnie w kuchence mikrofalowej. Osącz je przed położeniem na grill. Nie jedz wytopionego sosu. Zmieniaj metody przyrządzania mięsa – nie korzystaj wyłącznie z grilla czy barbecue.

CZY PIĆ MLEKO ?

Zgodnie z przewidywaniami, nasycone kwasy tłuszczowe w mleku wydają się sprzyjać powstawaniu niektórych nowotworów. Jest też w mleku coś, co może hamować proces nowotworowy. Wynika to z badań przeprowadzonych w Instytucie Roswell Park Memorial w Buffalo. Wśród 1 300 badanych stwierdzono mniejsze ryzyko zachorowania na raka u tych, którzy pili mleko odtłuszczone niż u pijących mleko pełne. Jest to zgodne z teorią, że tłuszcz zwierzęcy może sprzyjać zachorowaniom na różne rodzaje raka. To jednak nie wszystko. Otóż okazało się, że pijący mleko chude mieli również znacznie mniejszą zapadalność na choroby nowotworowe niż nie pijący mleka w ogóle! Dlaczego? Dr Curtis Mettline nadzorujący badanie przypuszcza, że mleko ma nieznane jeszcze czynniki przeciwnowotworowe, skuteczne przy niskim poziomie tłuszczu. Według dr. Metltineya może to być wapń, ryboflawina, witamina A, C i D – albo jeszcze coś innego, co wymagało dalszych badań.
Jedzący dużo mięsa są bardziej podatni na raka trzustki, jelita grubego, płuc i sutka. Ryzyko wzrasta znacznie, jeśli przy tym palą i nie jedzą codziennie zielonych i pomarańczowych jarzyn. -
Dr Takeshi Hirayama, Instytut Profilaktyki Onkologicznej w Tokio ( na podstawie wyników badań 265 118 dorosłych osób na obszarze sześciu prefektur w Japonii)

TŁUSZCZ JEST POŻYWKĄ DLA RAKA !

Porównując diety stosowane w różnych regionach świata można zauważyć, że w populacjach, w których jest większa zapadalność na raka, spożywa się więcej tłuszczów zwierzęcych. Szeroko stosowane omega – 6 wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jak te w oleju kukurydzianym, są również niekorzystne. Przykładowo, u zwierząt karmionych olejem kukurydzianym wskaźnik ryzyka raka wyraźnie rośnie.
Jednonienasycony tłuszcz, taki jak w oliwie z oliwek, nie jest niebezpieczny. Tak twierdzi dr Ernest Wynder, prezes Amerykańskiej Fundacji Zdrowia. Co więcej, ostatnie badania wykazują, że tego typu tłuszcze wręcz zapobiegają powstawaniu nowotworów; podobne działanie mają omega-3 kwasy tłuszczowe z ryb i owoców morza.
Tłuszcz może stymulować wzrost nowotworu na kilka rożnych sposobów. Jest on swego rodzaju „paliwem” dla rosnącego guza. Bez dostaw tłuszczo komórki zdolne do przekształceń nowotworowych pozostają niejako w uśpieniu. Tłuszcz powoduje zwiększenie ilości kwasów żółciowych w jelicie grubym, co również może wpływać na powstawanie nietypowych przemian komórkowych. Ponadto spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu, zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego (typu omega -6), może tłumić układ odpornościowy organizmu. Wykazują to badania naukowców z Amerykańskiej Fundacji Zdrowia w Centralnym Szpitalu Św. Łukasza w Nowym Jorku.

NIE PRZESADZAJ Z ALKOHOLEM

Alkohol może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego, wątroby, gruczołu krokowego, sutka – a zwłaszcza jelita grubego. Jeśli palisz i do tego pijesz alkohol, grozi Ci czterdzieści trzy razy większe ryzyko wystąpienia raka krtani i sto trzydzieści pięć razy większe ryzyko raka w obrębie nosa. Wynika to z szeroko zakrojonych badań przeprowadzonych we Francji.
Nadmierne picie piwa sprzyja powstawaniu raka odbytu – według badań naukowców z Uniwersytetu Oklahomy, którzy stwierdzili, że wypijanie pięciu lub więcej piw podają ryzyko zachorowania na raka odbytu. Generalnie, im więcej spożywanego alkoholu, tym większe niebezpieczeństwo zachorowania na różne rodzaje raka.
Nie dość tego; ostatnie badania sugerują, że nadmierne spożywanie alkoholu sprzyja rozsiewowi nowotworu poprzez tłumienie układu odpornościowego. Według obserwacji dr. Gayleya Pageya z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, wystarczy kilka epizodów lub nawet jednorazowe nadużycie alkoholu, by przyspieszyć wzrost guza i przerzutów. Dr Pageya podaje, że u zwierząt odpowiednik czterech – pięciu drinków wypitych w ciągu godziny podwaja liczbę nowych ognisk przerzutowych raka sutka do płuc.
Z powyższych danych jasno wynika, że osoby, mające chorobę nowotworową muszą się szczególnie wystrzegać nadużywania alkoholu.

NOWE PERSPEKTYWY

Niektóre pokarmy mogą zapobiegać występowaniu choroby nowotworowej. Czy jest to możliwe, by działały także u osób już chorych na raka? Wiele badań potwierdza, że odpowiednia dieta może pomagać w zahamowaniu wzrostu, przerzutów i nawrotów nowotworów. Nie znaczy to oczywiście, że dieta może zastępować stosowane przez lekarzy metody leczenia chorób nowotworowych.
Może być metodą wspomagającą, pomagającą pacjentom w skuteczniejszym zwalczaniu i znoszeniu tej strasznej choroby.

CZOSNEK   W   WALCE  Z   ZABÓJCZYMI   KOMÓRKAMI

Nie jest przesadą pomysł zastosowania czosnku do zwalczania nowotworów. Niemieccy naukowcy stwierdzili, że składniki czosnku działają toksycznie na złośliwe komórki i mogą je uszkadzać, w podobny sposób jak niektóre leki. W badaniu tym wykazano, że zawarty w czosnku ajoen jest trzykrotnie bardziej toksyczny dla komórek nowotworowych niż dla zdrowych.
Dr Benjamin H. S. Lau z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Loma Linda stwierdził możliwość innej drogi działania czosnku na nowotwory. W badaniach laboratoryjnych siarkowe składniki czosnku wzmagają aktywność komórek odpornościowych : makrofagów i limfocytów T, których zadaniem jest m.in. walka z komórkami nowotworowymi. Dr Lau chce obecnie podjąć próbę wykazania, że zjawisko to ma miejsce nie tylko w probówce, ale także w żywym organizmie ludzkim.
Dr Tim Byers z Centrum Kontroli i Profilaktyki uważa, że istnieje jeszcze jedna możliwość działania czosnku ; poprzez jego właściwości bakteriobójcze. Może to mieć znaczenie w przeciwdziałaniu nowotworom żołądka i jelita grubego. Jedna z teorii głosi, że w ich powstawaniu mają jakiś udział bakterie Helicobacter pyrol.

NASTĘPNY WOJOWNIK : KAROTEN
.Beta-karoten jest głównym składnikiem warzyw i owoców, mającym znaczenie w walce z nowotworami. Wydaje się, że nie tylko w zapobieganiu; badania wykazały, że ma podobne działanie na komórki nowotworowe jak czosnek, zwłaszcza poprze wpływ na układ odpornościowy
Zwierzęta karmione beta-karotenem miały siedmiokrotnie mniejszy wzrost guzów nowotworowych niż te, które beta-karotenu nie otrzymywały.
W przeprowadzonych badaniach w Harvardzie w testach laboratoryjnych wykazano, że beta-karoten miał również bezpośrednie działanie toksyczne na komórki pobrane z ludzkich guzów płasko komórkowych płuc. Zmniejszał on rozrost komórek i aktywność wolnych rodników oraz produkcję szkodliwych enzymów.
Być może najbardziej interesujące są badania dr. Xiang-dong Wang z uniwersytetu w Tufts nad przemianą beta-karotenu w kawas retinowy (kwas witaminy A). Kwas ten, mający działanie przeciwnowotworowe, jest obecnie stosowany w wielu krajach (głównie w dermatologii). Podejmowane są próby zastosowania w leczeniu nowotworów krwi i pęcherza moczowego.
Beta-karoten jest przekształcany w przewodzie pokarmowym, ponadto dociera do płuc, wątroby, nerek i tkanki tłuszczowej, gdzie w razie potrzeby również ulega przemianie w kwas retinowy. Oznacza to, że jemy pokarmy z beta-karotenem, zaopatrujemy nasze tkanki w zapasy do produkcji kwasu retinowego, który może być potrzebny do zwalczania złośliwych komórek. Czy może być lepsza zachęta do spożywania bogatych w beta-karoten warzyw i owoców?

POKARMY BOGATE W BETA-KAROTEN

Morela suszone (ok.28 połówek) 17,6                                    w mg na 100  g
Marchew (ok. 1 1/4, średniej marchwi) 7,9
Kalarepa 5,4
Jarmuż 4,7
Szpinak surowy 4,1
Morele surowe (ok. 3 szt średniej wielkości) 3,5
Dynia 3,1
Melon kantalupa (ok.1/10 melona) 3,0
Kabaczek 2,4
Burak ćwikłowy 2,2
Grejpfrut czerwony 1,3
Mango (ok.pół owocu) 1,3
Zielona sałata ( około 10 liści) 1,2
Brokuły gotowane 0,7
Brukselka (ok. 5 sztuk) 0,5

KOLEJ   NA   TRAN

W badaniach na zwierzętach tran jest mistrzem w walce z rakiem i hamowaniu wzrostu guzów.
Dr Artemis Simopouls, prezes Waszyngtońskiego Centrum Genetyki, Żywienia i Zdrowia mówi, że „ liczne badania wykazują, iż tran zmniejsza u zwierząt wielkość i liczbę guzów oraz ich skłonność do przerzutów”.
Wydaje się, że może to być prawdziwe także w odniesieniu do ludzi. Dr Therese A. Dolececk z Centrum Medycznego w Minneapolis stwierdziła w grupie 6 000 mężczyzn w średnim wieku mniejszą śmiertelność z powodu raka u tych, którzy jedli więcej ryb. Profesor chirurgii z Harvardu, George Blackburn, uważa, że tłuszcz rybi może hamować rozsiew nowotworu po zabiegu operacyjnym. Bada on tę zależność u pacjentek po operacji raka sutka i twierdzi, że dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące.

KAPUSTA  I   PSZENICA   A   NOWOTWORY   PIERSI

Znane jest pobudzające rozwój raka sutka działanie żeńskiego hormonu, estrogenu. U kobiet, zwłaszcza przed menopauzą, dąży się do zmniejszenia poziomu estrogenu dla spowolnienia przebiegu choroby. Stwierdzono, że spożywanie kapusty, brokułów i innych warzyw krzyżowych
(kapustnych: kalafiora, jarmuż, rzepy itp.), a także otrąb pszennych przyspiesza przemianę estrogenu, zmniejszając jego stężenie we krwi.
Według niektórych naukowców kobiety z rakiem sutka mogą zmniejszyć poziom krążącego estrogenu spożywając takie właśnie pokarmy.
Uwaga : nie może to w żadnym przypadku zastąpić przyjmowania leków przeciw estrogenowych.
Inne możliwości:
Grzyby shitake – zawarty w nich lentinan może mieć wpływ na zwiększenie odporności.
Jogurt – żywe szczepy bakteryjne w jogurcie wzmagają funkcjonowanie układu odpornościowego poprzez pobudzenie produkcji interferonu, który może spowalniać wzrost guzów.
Lukrecja – trójterpenoidy w niej zawarte mogą tłumić szybki wzrost komórek nowotworowych oraz zapobiegać zezłośliwieniu zdrowych komórek.

CO JEDZĄ NIE CHORUJĄCY NA RAKA

Gdybyśmy mogli narodzić się na nowo i decydować, co jeść przez całe życie, by uniknąć raka, to powinniśmy stać się wegetarianami lub półwegeterianami (tzn. dopuścić ryby i owoce morza). Musielibyśmy całkowicie wykluczyć czerwone mięso i tłuszcze zwierzęce oraz potrawy mleczne (głównie sery i pełne mleko). Jedlibyśmy warzywa i owoce, kaszki i otręby (zwłaszcza pszenne), fasolę – popijając zieloną herbatą, mlekiem i jogurtem, a czasami, bardzo rzadko kawą.
Alkohol – bardzo ostrożnie. Można jeść węgorza, najbogatszego w witaminę D (korzystnie w raku sutka) i inne tłuste ryby, jak np. makrelę. Warto zrezygnować z potraw bardzo ostro przyprawionych i przesolonych. Jeśli mięso – to np. pierś indyka bez skóry. Należy unikać mięsa wędzonego, konserwowego, np. boczku, bekonu, salami. Chleb winien być z grubego przemiału, jedzony bez masła czy margaryny. Jeżeli tłuszcz roślinny, to raczej oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub lniany.
Powinniśmy być entuzjastami sałatek i nigdy nie mieć dość brokułów, marchwi, pomidorów, pomarańczy i cebuli. Pokochajmy smak czosnku, nieważne czy surowego, czy gotowanego.

Z pasją jedzmy nasycone kolorami owoce : truskawki, maliny, arbuzy, pomarańcze, winogrona. Spożywajmy bogate w witaminę E orzechy, zwłaszcza brazylijskie – dla zawartości selenu, włoskie – dla kwasu elagowego i migdały- dla kwasu oleinowego (ale bez przesady, żeby nie utyć, ludzie szczupli rzadziej podają ofiara raka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz