niedziela, 15 stycznia 2017

Dieta w różnych schorzeniach cz.16 SM

DIETA W RÓŻNYCH SCHORZENIACH CZ. 16
STWARDNIENIE ROZSIANE (SM)

Jest to tajemnicze schorzenie neurologiczne z objawami o zmiennym nasileniu. Naukowcy z zapałem śledzą wpływy dietetyczne w tej chorobie. Niektórzy uważają, że może istnieć tu pewien związek ze spożywaniem tłuszczów: w populacjach jedzących dużo tłuszczów zwierzęcych SM występuje częściej, zaś osoby spożywające tłustych ryb morskich wydają się być odporne na zachorowanie. Dr Roy Laver Swank, neurolog z Centrum Badań Medycznych Uniwersytetu Oregon w Portland, od lat stosuje z powodzeniem dietę nisko tłuszczową w leczeniu SM.
Dr Swank opisał swoje sukcesy w piśmie „The Lancet” w roku 1990. W grupie 144 pacjentów z SM,
którzy od trzydziestu czterech lat stosowali dietę nisko tłuszczową, najlepsze wyniki ( to znaczy wolniejszy postęp choroby i mniejszą śmiertelność) stwierdzono u osób, które jadły mniej niż 20g nasyconych kwasów tłuszczowych dziennie.
Dużo bardziej spektakularne wyniki uzyskano, rozpoczynając stosowanie diety nisko tłuszczowej przed wystąpieniem poważniejszych, powodujących inwalidztwo objawów choroby. Dr Swank podaje, że „95% tak żywionych chorych nie miało ciężkich objawów SM przez trzydzieści lat. Osoby, które nie stosowały tej diety, miały zaostrzenie choroby i większość z nich zmarła w ciągu dwudziestu lat”. Obecnie uważa on, że należy jeszcze bardziej ograniczyć dzienne spożycie tłuszczów „nasyconych” - nie więcej niż 15 g, zaś szczególnie trzeba unikać tłuszczów z pokarmów mlecznych. Następnym w kolejności zagrożeniem ma być tłuste mięso.
Jednocześnie zaleca się chorym na SM spożywanie tłuszczu z ryb morskich. Dr Ralph T. Holman z Uniwersytetu Minnesoty i dr Emre Kokmen z Kliniki Mayo udokumentowali twierdzenie, że pacjenci z SM mają nieprawidłowe przemiany kwasów tłuszczowych, charakteryzujące się znacznym niedoborem kwasów typu omega-3. Dr Holman uważa, że spożywanie odpowiednich tłuszczów może przynajmniej częściowo poprawić zaburzenia ich przemiany. Poleca on picie tranu, ale uważa, że korzystne są także oleje rzepakowy i lniany. Nie trzeba pić ogromnych ilości ilości tych tłuszczów – mówi dr Holman – wystarczy kilka łyżeczek dziennie.
W badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii tran opóźniał i zmniejszał nasilenie zaostrzeń u 312 pacjentów z SM obserwowanych przez trzy lata.

NISKO TŁUSZCZOWA DIETA DR. SWANKA DLA PACJENTÓW Z   SM
W pierwszym roku nie spożywać w ogóle ciemnego mięsa, nawet drobiowego. Potem nie przekraczać porcji 85 g ciemnego (czerwonego)mięsa tygodniowo – i to możliwie jak najchudszego.
Żadnych produktów mlecznych z zawartością powyżej 1% tłuszczu. Można pić odtłuszczone mleko, maślankę, jogurt, chude mleko z proszku, jeść chudy twaróg i inne bardzo chude sery.

Nie wolno jeść przetworów zawierających tłuszcze „nasycone”.
Nie jeść więcej niż 15 g (trzy łyżeczki) „ nasyconego” tłuszczu dziennie. Szklanka (225 ml) pełnego mleka zawiera 5 g takiego tłuszczu, łyżeczka masła – 7 g, 30 g sera śmietankowego albo żółtego typu cheddar – 6 g.

Spożywać dziennie co najmniej cztery łyżeczki „nienasyconych” tłuszczów, takich jak oliwa, olej słonecznikowy, kukurydziany, sojowy, sezamowy, lniany, z zarodków pszennych, arachidowy. Maksymalna porcja dzienna – dziesięć łyżeczek.


Codziennie spożywać łyżeczkę tranu, a w ciągu tygodnia co najmniej dwa razy jeść ryby (średnio 30g dziennie).   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz