sobota, 27 sierpnia 2016

Czy dieta ma wpływ na nadciśnienie tętnicze ?


NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Ciśnienie tętnicze krwi jest jednym z głównych wskaźników stanu zdrowia serca. Utrzymywanie prawidłowych wartości ciśnienia ( ten temat poruszałem w swoim wpisie /Miażdżyca – terapie ziołowe z dnia 26.05.2016 ) niezaprzeczalnie zmniejsza ryzyko ataków serca i udarów mózgu. Ciśnienie krwi można oczywiście kontrolować za pomocą leków, można jednak wykorzystać działanie leczniczej diety. Wiele badań dowodzi, że w pokarmach zawarte są silne składniki podnoszące lub obniżające ciśnienie. Według licznych specjalistów odpowiednia dieta jest działaniem zastępującym lub wspomagającym preparaty farmakologiczne. Warto więc spróbować zastosować dietę. Dzięki badaniom przeprowadzonym na całym świecie lista pokarmów mogących pomagać w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi stale się wydłuża.

UWAGA : Nie wolno jednak rezygnować z przyjmowania zaleconych już leków ani podejmować prób leczenia nadciśnienia tętniczego wyłącznie dietą bez konsultacji z lekarzem. Może to mieć tragiczne skutki właśnie w postaci zawału serca lub udaru mózgu.

KARIERA SELERA

Seler jako środek przeciw nadciśnieniu stosowany był w medycynie ludowej w Azji już dwieście lat przed naszą erą. Doświadczenie pokazało że pacjent jadł dziennie dwie łodygi selera liściastego
przez dwa tygodnie, po czym jego ciśnienie spadło z wartości 158/96 do 118/82 mm Hg.
Składnikiem aktywnym w selerze jest 3-n-butyl-ftalimid, który nadaje warzywu jego aromat. Specjaliści uważają, że działanie selera może być jedyne w swoim rodzaju, gdyż aktywna, obniżająca ciśnienie krwi substancja znajduje się w tak dużym stężeniu właśnie w selerach, nie ma jej zaś w innych warzywach. Specjaliści uważają że działanie tej substancji odbywa się poprzez jej wpływ na obniżenie poziomu tzw. hormonów stresowych, powodujących skurcze naczyń krwionośnych. Sugerują, że selery mogłyby być najbardziej skuteczne u osób, u których nadciśnienie tętnicze wynika z przewlekłego stresu.

Uwaga: Chociaż selery w porównaniu z innymi warzywami zawierają więcej sodu, to jednak ilość ta ( 2 łodygi – 70 mg sodu ) nie ma praktycznego znaczenia i nie stwarza żadnego zagrożenia .

LEGENDARNA SIŁA CZOSNKU

Czosnek to legendarny lek ludowy, stosowany od wieków także w leczeniu nadciśnienia. Działanie jego potwierdziły współczesne badania. W aptekach znajduje się wyciąg z czosnku w tabletkach, uzyskano obniżenie ciśnienia (u osób z łagodnym, umiarkowanym nadciśnieniu tętniczym ). Średnia wartość ciśnienia po 3 miesiącach stosowania cz czosnku spadła z 171/102 do 152/89 mm Hg.
W grupie przyjmującej placebo ciśnienie nie uległo zmianie. Interesujące, że działanie czosnku nasilało się w miarę upływu czasu co sugeruje, że występuje tu swego rodzaju efekt kumulacji.
Czosnek prawdopodobnie obniża ciśnienie tętnicze przynajmniej częściowo poprzez relaksujące działanie na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, powodując ich rozszerzenie. Naukowcy podają, że zarówno czosnek, jak i cebula zawierają znaczną ilość adenozyny, która działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Jedzenie cebuli może zatem także pomóc obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, zwłaszcza że dodatkowo zawiera ona niewielkie ilości prostaglandyn A 1 i E, które również tak działają.

UWAGA : Wpływ na obniżenie ciśnienia krwi mają czosnek i cebula zarówno gotowane, jak i surowe, wydaje się jednak, że surowy czosnek jest bardziej skuteczny.

A MOŻE PUSZKĘ MAKRELI
Jedz tłuste ryby – za autorem – moje ciśnienie tętnicze krwi spadło z 140/70 na 100/70 mm Hg po tym, jak zacząłem codziennie jeść małą puszkę filetów z makreli. Autor uważa, że działają tu głównie zawarte w tłuszczu rybim omega – 3 nienasycone kwasy tłuszczowe. Lekarze uważają, że małe dawki tranu są również skuteczne w redukowaniu ciśnienia tętniczego krwi, co popularny beta – bloker Inderal ( propranolol). Lekarze twierdzą, że podawanie jednocześnie propranololu i tłuszczu rybiego działa lepiej niż lek i tłuszcz osobno. Wyniki badań przedstawiono na międzynarodowej konferencji dotyczącej działania tłuszczu rybiego. Wydaje się zatem, że jedzenie tłuszczu rybiego może spowodować zmniejszenie dawki leków przeciwko nadciśnieniu, a niekiedy pozwala na odstawienie leku.
Ile ryb trzeba jeść ? W trakcie badań ustalono, u osób z umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym uzyskano istotny spadek ciśnienia, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego, po jedzeniu 2000 mg omega – 3 kwasów tłuszczowych przez 3 miesiące. Odpowiada to 100 g świeżej makreli, 115 g łososia z puszki lub 200 g sardynek z puszki. U niektórych osób poddanych badaniu można było odstawić leczenie farmakologiczne. Inne interesujące banie sugeruje, że dla kontrolowania ciśnienia tętniczego wystarczy czasem bardzo nawet niewielka ilość ryb – i to 3 razy w tygodniu.
Dodawanie do takiej diety tranu w kapsułkach nie powodowało już dalszego spadku wartości ciśnienia krwi ( kapsułki takie były natomiast skuteczne u osób, które nie jadły ryb ). Wydaje się, że dodatkowe działanie mogą mieć inne składniki zawarte w rybach, zwłaszcza morskich, takie jak potas i selen.

WIĘCEJ OWOCÓW I WARZYW


Jest coś magicznego w potwierdzonym przez medycynę fakcie, że dieta bogata w owoce i wżywa obniża ciśnienie krwi. Czynniki obniżające ciśnienie są zawarte w owocach i warzywach. Jednym z nich mogą być substancje włókniste, zwłaszcza w owocach. Podczas eksperymentu w Harvardzie prześledzono losy31 000 mężczyzn, w starszym i średnim wieku w ciągu 4 lat. Ci którzy jedli bardzo mało owoców, byli o 46% bardziej skłonni do nadciśnienia tętniczego niż ci, którzy jedli „włókna” ilości odpowiadającej 5 jabłkom dziennie. Z nieznanych przyczyn substancje włókniste w owocach mają silniejsze działanie obniżające ciśnienie niż włókna z warzyw i kasz.
Jest to możliwe, że to przeciwutleniacze zawarte owocach i warzywach zwiększają ilość substancji czynnej, prostacykliny, która rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Potwierdzeniem tej koncepcji może być działanie witaminy C.

WIĘCEJ WITAMINY C TO NIŻSZE CIŚNIENIE KRWI


Jedzmy pokarmy zawierające witaminę C. Niedobór witaminy C może podwyższać ciśnienie krwi. Podczas eksperymentu w jednym ze szpitali w Londynie, stwierdzono że większość przypadków nadciśnienia tętniczego i udarów mózgu rozpoznano u osób spożywających bardzo mało witaminy C. Podczas badań starsi ludzie, którzy jedli mało witaminy C ( pomarańczę dziennie ), mieli dwukrotnie częściej wysokie ciśnienie krwi niż ci, którzy spożywali 4 razy większe ilości witaminy. Różnica w wartości ciśnienia skurczowego wynosiła w tych badaniach około 16% , rozkurczowego -9%. Istnieją także dowody na to, że bardzo duże dawki witaminy C, podawane dla wyrównania jej niedoborów, obniżają wartość ciśnienia jeszcze bardziej. Zatem jest coś w witaminie C, co obniża ciśnienie krwi, ponadto należy jeść codziennie trochę warzyw i owoców, zwłaszcza że także inne ich składniki mogą mieć korzystne działanie.

POTAS TAKŻE OBNIŻA CIŚNIENIE KRWI

Nie lekceważ znaczenia potasu, którego wiele znajduje się w owocach, warzywach, rybach i owocach morza. Jest udowodnione, że podawanie potasu do diety może obniżyć ciśnienie krwi, a zabranie go z diety – podwyższyć.
W jednym z Uniwersytetów za granicą, badano wpływ diety z dostateczną ilością potasu i nisko potasowej, podając je w grupach liczących 10 mężczyzn przez kolejne 9 dni. U tych, którym ograniczono potas, stwierdzono wzrost ciśnienia rozkurczowego średnio z 90,9 do 95 mm Hg (gdy dodano do diety więcej sodu, wzrost ten był jeszcze większy). Natomiast wystarczająca podaż potasu zabezpieczała w jakimś stopniu przed niekorzystnym wpływem nadmiaru sodu. Zbyt niski poziom potasu prowadzi do zatrzymania w ustroju sodu, co może powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Dostarczenie organizmowi większej ilości potasu może także zmniejszyć zapotrzebowanie na leki. Po rocznym stosowaniu diety wysoko potasowej można było zmniejszyć dawkę leków hipotensyjnych o połowę u 81 pacjentów, a nieco później nawet zrezygnowali z wszelkich leków u 38% badanych. Otrzymali oni dziennie od 3 do 6 posiłków o podwyższonej zawartości potasu.

WIĘCEJ WAPNIA

Potrawy o większej zawartości wapnia mogą być sekretną bronią w walce z nadciśnieniem tętniczym. Niektórzy specjaliści twierdzą wręcz, że wysokie ciśnienie krwi bywa w większym stopniu wynikiem niedoboru wapnia niż nadmiar sodu. Jeszcze inni podają, że niektóre osoby po prostu potrzebują więcej wapnia niż inne, by utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Często są to właśnie ci „nadwrażliwi na sód”, u których nadmiar sodu powoduje wzrost ciśnienia. Jedna z teorii głosi, że osoby takie zatrzymują łatwiej wodę, gdy spożywają więcej sodu, a wapń działa na nich jak lek moczopędny, pomagając nerką wydalić wodę i sód obniżając w ten sposób ciśnienie krwi.
Nie ulega wątpliwości, że u niektórych osób wapń obniża ciśnienie tętnicze krwi. Podczas badań wykazano, że podawanie 800 mg wapnia obniżyło łagodne nadciśnienie u około 20% badanych nawet o 20 – 30 punktów (mm Hg) – (badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Teksasie).
U większości jednak spadek ten był bardzo mały, a były też przypadki wzrostu ciśnienia o około 20%. W innych badaniach stwierdzono, że wapń obniża ciśnienie krwi u około 20% badanych mężczyzn przed 40 rokiem życia, umiarkowanie pijących alkohol i bez nadwagi. Picie większej ilości alkoholu znosi hipotensyjne działanie wapnia.

UWAGA ; należy być raczej ostrożnym w eksperymentach z wapniem, gdyż może on u niektórych powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi, kamicę nerkową i inne zaburzenia.
U osób leczonych preparatami naparstnicy ( np. Digoxyną) nadmiar wapnia może być niekorzystny.

SPRÓBUJ TAKŻE OLIWY


Zwiększenie spożycia oliwy z oliwek również może pomóc kontrolować nadciśnienie tętnicze. Badanie w Akademii Medycznej w Stanford wykazały że mężczyźni w średnim wieku otrzymujący dodatkowo 3 łyżki oliwy dziennie mieli niższe ciśnienie skurczowe (o 9 mm Hg) i rozkurczowe
(o 6 mm Hg). Podobne efekty stwierdzono na innych uniwersytetach, gdzie podawano mniejsze ilości oliwy (2/3 łyżki) i w Holandii, gdzie podawano bardzo duże porcje oliwy. We Włoszech dokonano analizy 5000 przypadków, stwierdzając, że u osób jedzących najwięcej oliwy wartości ciśnienia krwi są niższe ( a u osób jedzących dużo masła wyższe).

SOLIĆ - NIE SOLIĆ ? OTO JEST PYTANIE



Pierwszą rzeczą, jaką powinny zrobić osoby obawiające się nadciśnienia tętniczego, jest ograniczenie spożycia soli. U jednych to działa, u innych nie – to zależy od indywidualnych cech organizmu. Z badań jakie przeprowadzono wynika, że ograniczenie spożycia sodu może wręcz odmładzać naczynia krwionośne, pomagając utrzymać niższe ciśnienie krwi. W badaniach ograniczenie spożycia soli powodowało lepsze funkcjonowanie naczyń krwionośnych u ludzi w starszym wieku. Po 4 dniach diety o większej zawartości soli ich naczynia rozszerzały się tylko o połowę, w porównaniu do zdrowych młodych ochotników. Z badań wynika, że dieta nisko sodowa może być antidotum na upośledzone, podnoszące ciśnienie krwi działanie naczyń.

NIESPODZIANKA SODOWA

Ograniczenie spożycia sodu może nie odnieść skutku u niektórych osób. Są nawet tacy, u których ograniczenie soli w diecie powoduje wzrost ciśnienia krwi. Z badań w Stanach wynikło, że wśród osób z nadciśnieniem tętniczym, które zastosowały się do rad swych lekarzy, by ograniczyć w diecie sól, 20 -25 % reaguje spadkiem ciśnienia, ale u 15% ciśnienie krwi znacznie rośnie. Ograniczeni soli u takich osób może być wręcz ryzykowne, zaleca się pacjentom z nadciśnieniem bardzo ostrożne ograniczenie soli pod kontrolą lekarza.

UWAGA : To, czy ograniczenie spożycia soli pozwala kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, zależy od osobniczych cech biologicznych organizmu. Nawet jeśli nie chorujesz na nadciśnienie, nie przesadzaj z solą, gdyż sód może sprzyjać uszkodzeniom naczyń mózgowych i zwiększać ryzyko udaru mózgu na innej drodze niż poprzez wysokie ciśnienie krwi. Jeśli zaś masz nadciśnienie tętnicze i do tego chorujesz na nerki lub serce, to ograniczenie spożycia soli jest niewątpliwie korzystne.

STRZEŻ SIĘ ALKOHOLU

Alkohol bez wątpienia podnosi ciśnienie krwi. Już w 1992 roku australijscy lekarze dokonali przeglądu doniesień na ten temat, wnioskując że wszelkie rodzaje alkoholu – piwo, wino, wódka – powodują wzrost ciśnienia krwi bez względu na na płeć, wiek czy przynależność do grupy etnicznej. Co więcej – im więcej im więcej się pije, tym wyższego ciśnienia krwi należy się spodziewać. Badania specjalistów wykazały, że każda dodatkowa wypita w ciągu doby porcja alkoholu (drink) podnosi ciśnienie krwi o 1 mm Hg. Alkohol jest więc silniejszym czynnikiem podnoszącym ciśnienie niż sód. W podsumowaniu naukowcy podali, że picie 3 lub więcej drinków dziennie podwaja liczbę mężczyzn i kobiet z nadciśnieniem tętniczym (powyżej 160/95 mm Hg).
Ciśnienie krwi ma tendencję spadkową, jeśli odstawi się alkohol. Badania potwierdziły, że podwyższone ciśnienie normalizuje się w ciągu kilku dni po odstawieniu wszelkich napojów alkoholowych. Nieumiarkowane picie alkoholu może, według niektórych, spowodować wzrost ciśnienia nawet o 25 mm Hg. Niektórzy donoszą zaś, że picie nadmierne, nawet jeśli jest to tylko picie „okazjonalne” - ale przekraczające 6 drinków dziennie – może podwyższać ciśnienie krwi o 50% !
UWAGA : Jak można pić bezpiecznie, nie bojąc się wzrostu ciśnienia? Według zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia, nie więcej niż dwa drinki dziennie. Pamiętajcie też, że picie alkoholu może zniweczyć działanie przyjmowanych już leków na nadciśnienie i korzyści wynikające ze stosowania właściwej diety.

PIJĘ KAWĘ BEZ STRESU




Kofeina nie wydaje się być jakimś istotnym winowajcą w przewlekłym nadciśnieniu tętniczym. Może wprawdzie niekiedy podnosić ciśnienie krwi, ale raczej wówczas gdy jesteśmy w okresie szczególnego napięcia psychicznego. Badania nie wykazały jednak, by kawa miała istotny wpływ na podnoszenie ciśnienia lub skracała życie chorych na nadciśnienie tętnicze.
Mimo to unikaj raczej picia kawy w okresie stresu, gdyż wtedy może podnosić ciśnienie krwi. W trakcie badań naukowych na 12 zdrowych, stale pijących dużo kawy osobom rozwiązać trudne zadania matematyczne po wypiciu kawy z kofeina lub bez. Kofeina spowodowała wzrost ciśnienia skurczowego o 12 mm Hg, a rozkurczowego o 9 mm Hg. Efekt połączenia „kofeina plus stres” może być dużo większy u osób z nadciśnieniem tętniczym albo z uwarunkowaną genetycznie skłonnością do nadmiernej reakcji.
Większość osób z nadciśnieniem tętniczym nie musi zrezygnować z kawy. Zazwyczaj nie podnosi ona ciśnienia w sposób niebezpieczny ani u osób zdrowych, ani u chorych na nadciśnienie. Jeśli jednak podlegasz stałym stresom, picie kawy może wyzwolić skojarzony „efekt kofeiny i stresu”,

podnoszący ciśnienie krwi.     

sobota, 20 sierpnia 2016

Dieta a reumatyzm


CZY DIETA MA WPŁYW NA REUMATYZM ?


Poglądy, że dieta ma związek z reumatyzmem, były przez wiele lat traktowane jak średniowieczny zabobon. Obecnie maże tak uważać tylko ktoś, kto nie jest na bieżąco z osiągnięciami medycznymi. Wiadomo, że skłonności do reumatyzmu mogą być wrodzone, że mogą tu odgrywać rolę także inne czynniki, jak wirusy, ale są też liczne dowody na wpływ czynników dietetycznych. Są nawet naukowe potwierdzenia poglądu, od dawna utrzymywanego w medycynie ludowej, że szczególne rodzaje pokarmów opanowują organizm jak demony, wywołując objawy reumatyzmu i nic poza odstawieniem tych pokarmów nie może pomóc. Co więcej, może się nawet okazać, że najgorszym sprawcą jest ulubiona potrawa.

JAK DIETA MOŻE NASILIĆ REUMATYZM

Wiadomo obecnie, że dieta może mieć znaczenia w reumatyzmie na co najmniej dwa sposoby.

Po pierwsze, niektóre składniki diety zwłaszcza tłuszcze, mogą mieć udział w regulacji działania hormonopodobnych substancji, zwanych eikozanoidami, które pomagają kontrolować stany zapalne, bóle i inne objawy reumatyczne.

Po drugie, reumatyzm u niektórych ludzi może być nagłą reakcją alergiczną na pewne pokarmy. O ile więc można niekiedy próbować łagodzić objawy choroby poprzez jedzenie działających korzystnie potraw, o tyle w innych przypadkach należy pewne pokarmy wyeliminować, gdyż to one właśnie są przyczyną dolegliwości.

POKARMY MOGĄCE ZAOSTRZYĆ REUMATYZM

POKARMY PROCENT ZAOSTRZENIA

kukurydza 56
pszenica 54
bekon/wieprzowina 39
pomarańcze 39
mleko 37
owies 37
ryż 34
jajka 32
wołowina 32
kawa 32
słód 27
sery 24
grejpfrut 24
pomidory 24
orzeszki ziemne 20
cukier 20
masło 17
baranina 17
cytryny 17
soja 17
Oto pokarmy mogące zaostrzyć objawy reumatyczne u większości pacjentów, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Wielkiej Brytanii


POWODY ODSTAWIENIA MIĘSA PRZY CHOROBIE REUMATYCZNEJ


Mięso zawiera rodzaje tłuszczu, które pobudzają stany zapalne.
Mięso może powodować reakcje alergiczne, które u osób nadwrażliwych ( co jest najprawdopodobniej skłonnością wrodzoną ) zaostrzają objawy reumatyzmu.
Niektóre rodzaje mięsa, zwłaszcza mięso wędzone ( bekon, szynka ), hot dogi i kiełbasy zawierają środki konserwujące i inne substancje chemiczne, które mogą u niektórych osób wywoływać zaostrzające reumatyzm reakcje alergiczne. Zjawisko to może kumulować się z niekorzystnym działaniem tłuszczów zwierzęcych.
Niestety, nie istnieje żadna uniwersalna, prosta „właściwa” dieta, która może pomóc w dolegliwościach reumatycznych. Każdy musi wypracować swoją własną dietę, wykluczając kolejno pokarmy z szerokiego wachlarza możliwych winowajców.

CZY REUMATYZM JEST ALERGIĄ NA MLEKO ?


Naukowcy twierdzą, że tak. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, choć nie wiadomo dlaczego. W jednym z badań u pacjentów z reumatyzmem zauważono znaczną poprawę po odstawieniu mleka i pokarmów mlecznych – i wszystko to były kobiety z niedoborem laktozy, enzymu trawiącego mleko. Jeśli cierpisz na reumatyzm, spróbuj odstawić mleko i przetwory mleczne na tydzień i obserwuj, czy objawy ustępują. To prosty, szybki test, który może dać zaskakujące rezultaty.

SZTYWNOŚĆ PO POMIDORACH


Pomidory, jak i inne członkowie rodziny psiankowatych, w tym zwykłe ziemniaki, bakłażany i papryka, mają od dawna złą reputację, jako pogarszające objawy reumatyzmu. Unikaj tych warzyw, a być może objawy reumatyzmu ulegną zmniejszeniu.

CZY JEDZENIE ŚLEDZI JEST KORZYSTNE W REUMATYZMIE



Może być korzystne, można także zjadać codziennie kawałek innej tłustej ryby: łososia, makreli, tuńczyka, sardynek. Naukowcy z Nowego Jorku odkryli, że tłuszcz ryb morskich hamuje produkcję leukotrienu B4, substancji odpowiedzialnej w dużym stopniu za objawy reumatyczne. Po odstawieniu tłuszczu ryb poziom leukotrienu ponownie rośnie. Jak wiele tłuszczu rybiego potrzeba?
Z badań wynikło że 200 g łososia albo w dwóch puszkach sardynek. Inni naukowcy uważają, że wystarczy 100 g tłustego śledzia dziennie. Niewątpliwie więcej ryb trzeba jeść, chcąc uzyskać poprawę w zaawansowanych postaciach reumatyzmu, niż próbując zapobiegać tej chorobie.

STRZEŻ SIĘ OLEJU KUKURYDZIANEGO I SŁONECZNIKOWEGO

O ile tłuszcz rybi działa korzystnie w reumatyzmie, to inne tłuszcze mogą być szkodliwe. Spożywanie ich może zniweczyć korzystne działanie tłuszczu rybiego: tak więc nie można jeść łososia i sałatki z olejem kukurydzianym, sardynek z majonezem, ryby smażonej w oleju słonecznikowym albo mięsa i ryb na przemian. Najbardziej niekorzystne działanie mają omega 6 nienasycone kwasy tłuszczowe, które są obecne w oleju kukurydzianym, krokoszowym, słonecznikowym i w mięsie zwierząt karmionych tego typu tłuszczami.
Problem nie polega na jakiejś szczególnej alergii na tłuszcze. Są one po porostu konkurencyjne do tłuszczów typu omega 3, a o ile tamte działają korzystnie, to te wyzwalają w komórkach czynniki sprzyjające procesom zapalnym. Tak więc kwasy tłuszczowe typu omega 6 zagrażają każdemu i nie ma tu mowy o osobniczej wrażliwości czy niewrażliwości. Niektórzy naukowcy radzą tym, którzy mają jakiekolwiek stany zapalne, by wykluczyli ze swej diety tego typu tłuszcze.

PRZECIWREUMATYCZNY IMBIR

Spróbuj imbiru dla zmniejszenia dolegliwości reumatycznych. Również ta przyprawa jest czynnikiem przeciwzapalnym. Imbir był od wieków używany w tradycyjnej medycynie indyjskiej do leczenia różnych schorzeń reumatycznych i mięśniowych. Dawka jaką się zaleca, wynosi 5 g świeżego imbiru albo 0,5 g suszonego imbiru ( 1/3 łyżeczki ) trzy razy dziennie. Suszony imbir lepiej spożywać z płynem lub potrawami, by uniknąć pieczenia w ustach ; zresztą oba rodzaje imbiru mogą być włączone do gotowych dań. Naukowcy twierdzą, że w tak małych dawkach imbir nie wykazuje żadnych działań ubocznych.

PRZECIWREUMATYCZNE PRZYPRAWY

Imbir może być bardziej skuteczny ( według naukowców ) niż niektóre niesterydowe leki przeciwzapalne. Leki te działają poprzez blokowanie hormonopodobnych substancji, pobudzających stan zapalny. Wszystkie leki niesterydowe mają liczne działania uboczne, powodując między innymi owrzodzenie żołądka i dwunastnicy.
W przeciwieństwie do nich imbir działa co najmniej na dwa różne sposoby. Lekarze twierdzą, że po pierwsze blokuje on tworzenie się prostaglandyny i innych czynników zapalnych, zwanych leukotrienami, a po drugie jest silnym przeciwutleniaczem, który uszkadza nasilające stan zapalny substancje kwaśne w płynie wewnątrz stawowym.
Imbir nie jest jedyną przyprawą działającą przeciwreumatycznie. Naukowcy uważają, że także kurkuma i goździki zwalczają zapalenia. Kurkuma pomaga zwalczyć sztywność poranną, poprawia zdolność poruszania się i zmniejsza obrzęki stawowe. Niektórzy uważają, że 1200 mg kurkumy ma działanie porównywalne do 300 mg leku przeciwreumatycznego, fenylbutazonu.

RYBY I CZOSNEK KONTRA ZAPALENIA STAWÓW


Reumatoidalne zapalenia stawów jest jednym z częstszych schorzeń reumatycznych. Uważa się, że spożywanie tranu może być pomocne, dając pewien efekt przeciwzapalny. Naukowcy stwierdzili, że tran pomaga w poprawie aktywności fizycznej i zmniejszenie bólu.
Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów winny natomiast unikać oleju kukurydzianego i jemu podobnych, zawierających omega 6 kwasy tłuszczowe.
Obiecujące jest działanie czosnku. Lekarze indyjscy zauważyli w czasie badań nad działaniem czosnku na choroby serca, że osoby spożywające duże ilości czosnku mają rzadziej dolegliwości stawowe. Badani jedli dwa-trzy surowe ząbki czosnku dziennie. Uważa się, że czosnek wpływa na prostaglandyny, substancje mające udział w kontroli stanów zapalnych, jednak nie przeprowadzono, jak dotąd szczegółowych badań nad wpływem czosnku na reumatyzm.

ZALECANIA DIETETYCZNE PRZY REUMATYZMIE

Zwracaj uwagę na czynniki pokarmowe mogące wyzwalać dolegliwości reumatyczne. Podejrzewaj przetwory zbożowe, zwłaszcza kukurydzę i pszenicę, tak samo jak produkty mleczne i mięso. Specjaliści sugerują, by nie podejmować totalnych prób eliminacyjnych i prowokacyjnych bez nadzoru lekarza. Pojedyncze podejrzane pokarmy można eliminować z diety, by zobaczyć, czy dolegliwości nie ulegają zmniejszeniu. Należy odczekać dwa dni do tygodnia, a następnie włączyć dany pokarm do diety. Jeżeli dolegliwości powrócą, należy pokarmy odstawić.

Zrezygnuj z mięsa, zwłaszcza z boczku i w ogóle z wieprzowiny oraz z wołowiny. Możesz mieć nietolerancję określonego gatunku mięsa, ponadto tłuszcz zwierzęcy nasila procesy zapalne. Spróbuj diety bezmięsnej, by ocenić, czy następuje poprawa.


Jedz tłuste ryby, takie jak łosoś, śledź, makrela, sardynki i tuńczyk trzy - cztery razy w tygodniu. Tłuste ryby zwierają czynniki przeciwzapalne. Spożywaj ponadto co dzień trochę imbiru, który jest kolejnym czynnikiem przeciwzapalnym.

Jednocześnie wyłącz z diety omega 6 kwasy tłuszczowe, zawarte w oleju kukurydzianym, saflorowym i słonecznikowym oraz w produkowanej z nich margarynie. Mogą one zneutralizować korzyści uzyskiwane ze spożywania tłuszczu rybiego i powodować zaostrzenie stanów zapalnych, podobnie jak mięso i tłuszcze zwierzęce.

Bóle stawów mogą też być spowodowane dną, czyli zaburzeniami przemiany moczanów. Występują one głównie u mężczyzn nadużywających alkoholu i jedzących dużo mięsa. Ponadto w niektórych postaciach choroby reumatycznej naprawdę konieczne jest branie silnych leków.

Reasumując lepiej nie leczyć bólów stawowych wyłącznie dietą. Należy przedtem poradzić się lekarza.

wtorek, 16 sierpnia 2016

To ostatnia IV część Mudr, a 59 post

                                             IV- ostatnia część mudr – w moim wykonaniu.


BÓLE GŁOWY
To niezwykle rozpowszechnione schorzenie może mieć wielorakie przyczyny od nowotworu mózgu począwszy poprzez nadciśnienie, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, a zwłaszcza wątroby, aż do skutków tak niestety popularnego w naszym kraju „kaca” . Na szczęście przyczyny proste są o wiele częstsze od skomplikowanych. Dlatego też, jeśli bóle głowy nie mają charakteru nowotworowego, napadowego i bardzo silnego, możemy zastąpić popularne i nadużywane środki przeciwbólowe, uruchamiając mechanizmy samouzdrawiania organizmu. Poza akupresurą stosujemy Mudrę Apan – Mudra Energii - mające działanie przeciwbólowe i ułatwiające proces samooczyszczenia organizmu, także pod względem energetycznym.


NASTROJE DEPRESYJNE
Jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych są najlżejsze formy depresji, określane zazwyczaj jako nastroje lub zachowania depresyjne. Jest to niewątpliwe forma psychonerwicy, spowodowana przeważnie chociaż nie zawsze realnymi sytuacjami o stresującym charakterze . W tych zaburzeniach, objawiających się przeważnie nadmiernym myśleniem o własnych problemach przy jednoczesnym biernym oczekiwaniu na rozwój wypadków, refleksoterapia może rzeczywiście stanowić realną pomoc, zwłaszcza jeśli towarzyszyć jej będą działania auto psychoterapeutyczne, np. w postaci Silvy lub innych metod relaksacyjno – auto sugestywnych ( pisałem o tym). Uzupełnieniem zabiegów jest zastosowanie ,Mudry Ziemi – Prithvi Mudra wzmacniająca wiarę we własne siły, raz działającej w tym przypadku antydepresyjnej Mudry Wiedzy – Gyan Mudra.









NADMIERNA   NERWOWOŚĆ,   NADPOBUDLIWOŚĆ
Żyjemy w czasach niespokojnych, pełnych wyimaginowanych i rzeczywistych niebezpieczeństw. Telewizja zalewa nas filmami grozy, pełnymi przemocy, niesprawiedliwości i przelewu krwi, dla urozmaicenia serwując w programach informacyjnych to samo, tylko „naprawdę”: zamachy, katastrofy, napady, wojny itp. Także nasze życie codzienne (niepewność rodzinna, zawodowa i finansowa) nie pozwala nam żyć spokojnie. Alternatywą dla wynikających stąd nerwic, oraz a coraz częściej także chorób psychicznych jest droga spokoju i równowagi psychicznej prowadząca przez pogłębienie kontaktu z własną psychiką, czemu służą różne rodzaje medytacji, technik relaksacyjno- koncentracyjnych, joga itp. do wzbogacenia własnej osobowości, do znalezienia sobie miejsca w niespokojnym świecie. Uzupełnieniem tych metod są techniki refleksoterapii. Dodatkowo jest systematyczne wykonywanie uspokajającej i działającej antydepresyjnie Mudry Wiedzy – Gyan Mudra.




CHOROBA  LOKOMOCYJNA
Wiele osób znoszących skądinąd doskonale jazdę samochodem osobowym( chociaż nie jest to bynajmniej reguła), w innych środkach transportu ( statek, samolot, a zwłaszcza autobus) cierpi na tzw. chorobę lokomocyjną (dawniej zwaną morską), objawiającą się zawrotami głowy, nudnościami
a nawet wymiotami. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są do końca wyjaśnione, niewątpliwy jest jednak udział ucha wewnętrznego, szczególnie zaś kanałów półkolistych wchodzących w skład narządu równowagi. Nie bez znaczenia wydaje się tu podłoże psychiczne (strach przed podróżą) oraz bodźce innego typu ( węchowe -zapach spalin w samochodzie).
Doświadczenie wskazuje, że akupresura rąk i twarzy może stanowić bezcenną wręcz pomoc, zastępując niekiedy skutecznie środki farmakologiczne typu Aviomarinu. Oprócz techniki akupresury rąk i twarzy, wykonujemy energetyzującą Mudrę Ziemi – Prithvi Mudra, lub Mudrę Krowy – Surabhi Mudra. Jej oddziaływanie nie jest wprawdzie związane z interesującym nas schorzeniem, jednak trudności w jej złożeniu - zwłaszcza np. w trzęsącym się autobusie - skutecznie odwraca uwagę chorego od podróży. A odrobina działania antyreumatycznego właściwego tej mudrze na pewno nikomu dziś nie zaszkodzi.






CHOROBA KOMPUTEROWA
Rozpowszechniające się coraz bardziej stosowanie komputerów we wszystkich prawie dziedzinach życia pociągnęło za sobą także i skutki uboczne, między innymi w postaci charakterystycznego zespołu objawów, obecnie coraz szerzej znanego pod nazwą „choroby komputerowej”. Związana jest ona z jednej strony z postawą ciała operatora w czasie pracy (szczególnie jego głowy) z drugiej zaś z promieniowaniem ekranu monitora, aktywnym pomimo filtrów. W efekcie mamy coraz częściej do czynienia z następującym zespołem : ból oczu, za oczami i nad oczami, potyliczne bóle głowy, drętwienie rąk i bezsenność. Do tych objawów dołączają niekiedy bóle krzyża. Mogą one występować łącznie lub też tylko po kilka. Istotne jest, że jeśli wymienione dolegliwości – oceniane jako osobne schorzenie, jako że nikt nie wiązał ich z wykonywanym zawodem – potraktujemy całościowo, to znacznie usprawnimy proces leczenia.
Sama refleksoterapia nie jest metodą wystarczająco skuteczną, aby zwalczać symptomy choroby komputerowej ( która niekiedy bywa tak dokuczliwa, że uniemożliwia pacjentowi wykonywanie zawodu). Można ją jednak stosować jako metodę profilaktyczną, co w istotny sposób hamuje rozwój schorzenia. Ponadto zaletą metody jest okoliczność, że zabiegi można wykonywać w czasie pracy, nawet w krótkich przerwach. Masaż uzupełniamy wykonywaniem oddziaływającej na oczy Mudry Życia – Pran Mudra oraz Mudry Wiedzy – Gyan Mudra












ZWALCZANIE   NAŁOGU   PALENIA
Nałóg palenia tytoniu z jednej strony jest jednym z najpowszechniejszych czynników prowadzących do powstania czynnościowych mikrozaburzeń w układzie oddechowym, z drugiej zaś – co zostało ponad wszelką wątpliwość dowiedzione – prowadzi w bardzo wielu przypadkach do przeważnie śmiertelnych chorób, jakimi są ciężki chroniczny nieżyt oskrzeli oraz rak oskrzeli i płuc.
Leczenie tego nałogu bardzo skutecznie wspomaga refleksoterapia, szczególnie gdy jest poprzedzona przeprowadzonym przez fachowca przynajmniej jednym zabiegiem elektroakupunktury.
Nikotyna jest jednym ogólnie dostępnym alkaloidem, mający ponadto wiele cech narkotyku, a przede wszystkim tę, że tworzy na drodze biochemicznej uzależnienie. Ona z kolei prowadzi do powstania nawyków zaprogramowanych w mózgu w sposób zbliżony do programowania komputera. Na szczęście, w przypadku nikotyny samą tylko siłą woli, wspartą odpowiednimi zabiegami pomocniczymi, możemy w krótkim czasie uwolnić się od nałogu. Zabiegi refleksoterapii w połączeniu z elektroakupunkturą ( sama refleksoterapia może okazać się nie wystarczająco silna, zwłaszcza, w odniesieniu do wieloletnich palaczy) powoduje stopniowe „wymazywanie programu” ze struktur mózgowych. Następujące powstrzymywanie się od palenia w ciągu kilku dni pozwala na ogół na ostateczne wygaszenie nawyku. Jeśli jednak po zabiegu wypalimy chociaż jednego papierosa, cały trud pójdzie na marne i całą procedurę trzeba będzie rozpocząć od nowa. Sam zabieg nie zastąpi siły woli.
Uzupełnieniem terapii jest wzmacniająca siły witalne i siłę woli Mudra Ziemi – Prithvi Mudra oraz działając oczyszczająco na organizm Mudry Energii – Apam Mudra.





Przedstawione programy stanowią zaledwie skromny wybór spośród wielu możliwości. Są one bardzo proste i trudno tu coś popsuć. Warto je jednak przećwiczyć, aby nie uczyć się dopiero w sytuacjach wymagających szybkiego zastosowania. Metody te działają tak łagodnie, że nie należy się liczyć z możliwością zaszkodzenia pacjentowi. Powodzenia !!!!!!!!!! 

piątek, 12 sierpnia 2016

III część Mudr

                                                           Mudry III część.

REUMATYZM   PALCÓW   I  RĘKI
Wielu pacjentów starszych już wiekiem, a także osób pracujących w wilgoci i na powietrzu cierpi na schorzenia reumatyczne i zwyrodnieniowe palców i dłoni, w znacznym stopniu utrudniające życie codzienne. Przepisywane przez lekarzy w takich przypadkach środki zmniejszają wprawdzie ból i objawy stanu zapalnego, nie są jednak oczywiście w stanie usunąć ani zniekształceń palców, ani zmian w małych stawach rąk. To zadanie przypada ćwiczeniom usprawniającym , polegającym na masowaniu lub uciskaniu pomiędzy palcami drugiej ręki po kolei wszystkich małych stawów dłoni, oraz obszaru nad stawami łączącymi kości przedramienia z nadgarstkiem. Po uzyskaniu zwiększonej ruchomości podejmujemy naukę układania palców w trudnej technicznie dla tych chorych Mudrę Krowy – Surabhi Mudra, wykazującą działanie przeciwreumatyczne.

BÓLE REUMATYCZNE KOŃCZYN DOLNYCH – ta sama co wyżej.
U osób starszych wiekiem spotykamy się często z reumatycznymi bólami kończyn dolnych, co szczególnie dotyczy kolan i kostek. Zwłaszcza osoby o zdecydowanej nadwadze maja z tym duże kłopoty, zwłaszcza że pod wpływem ciężaru stawy nóg ulegają stopniowej deformacji i zwyrodnieniu. Nierzadko też do tych dolegliwości dołączają się bolesne zaburzenia naczyniowe w postaci żylaków. Pacjent jest skazany na zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, co z kolei może doprowadzić do zaburzeń ze strony układu pokarmowego.
Refleksoterapia rąk w tej sytuacji nie jest w stanie wiele pomóc, ponieważ nie mamy tu do czynienia ze schorzeniami czynnościowymi, a zatem odwracalnymi, tylko ze zmianami organicznymi w postaci narośli kostnych i zmian w naczyniach krwionośnych. Działanie nasze jest zatem z konieczności głównie przeciwbólowe i ma na celu zmniejszenie ilości pobieranych leków. Zastosujemy tu również Mudrę Surabhi – Mudrę Krowy jak w poprzednim przypadku, mająca działanie przeciwreumatyczne.

RWA RAMIENNA, BÓLE KARKU I BARKÓW
Zaburzenia czynnościowe kręgosłupa szyjnego i jego okolic – potylicy i ramion – są dziś dość częstym schorzeniem, co wiąże się głównie z naszym trybem życia. Jest także rzeczą dość znaną, że wszelkiego rodzaje stresowe znajdują swe odbicie przede wszystkim w napięciu mięśni barków i karku. Wynikiem tych zaburzeń, a także efektem niezręcznego wykonywania różnych czynności przy napiętych mięśniach bywa często promieniujący od karku do rąk ostry ból, znany jako „postrzał” lub rwa ramienna. Przyczyną jej mogą być również zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym lub tzw. dyskopatie związane ze spłaszczeniem się tarczy międzykręgowej ( tzw. dysku), a co za tym idzie, uciskaniem korzeni nerwowych wychodzących spomiędzy kręgów ( mówiąc w dużym uproszczeniu).
Przedstawione techniki mogą być również z powodzeniem stosowane w rehabilitacji skutków urazu zwanego popularnie „zespołem uderzenia biczem „, powstającego w momencie, gdy na nasz samochód „najeżdża” od tyłu inny. W efekcie nasza głowa wykonuje siłą ciężkości ostry ruch do tylu i do przodu, co narusza często całość mięśni oraz powoduje drobne podwichnięcie kręgów, wywołując sztywność szyi i znaczny ból. Przyczyną bólów karku i ramion u osób w średnim wieku są również często zmiany o charakterze reumatycznym.
Uzupełnieniem innych terapii jest w tym przypadku działająca skutecznie w schorzeniach reumatycznych dużych stawów i „postrzałowych” , czyli zespołu ucisku na korzenie nerwowe, Mudra Vayu – Mudra Wiatru. Określana jako typowo reumatyczna, Mudra Krowy – Surabhi Mudra znajduje zastosowanie raczej w schorzeniach dłoni i stóp, a zatem małych stawów.













RWA   KULSZOWA, „KORZONKI”
Bóle krzyża są dolegliwością pospolitą, co związane jest prawdopodobnie – podobnie jak w przypadku zaburzeń kręgosłupa szyjnego – z dzisiejszym „zmotoryzowanym” trybem życia. Gdyby udało się znaleźć jakiś naprawdę skuteczny na nie środek, ilość wydawanych przez lekarzy zwolnień z pracy zmniejszyłaby się z pewnością co najmniej o 1/3. Pacjenci z tymi bólami są najwierniejszą klientelą zarówno lekarzy ortopedów i neurologów, jak i maturzysta, kręgarzy, a nawet bioenergoterapeutów. Rzeczywiście, bóle te potrafią być nieznośne i często uniemożliwiają normalne życie.
Odróżnić tu musimy to, co amatorzy -kręgarze nazywają „wypadnięciem kręgów” od schorzeń mniej niebezpiecznych, chociaż niewątpliwie bolesnych. W przypadku przepukliny krążka międzykręgowego (bo o tym schorzeniu mowa) mamy do czynienia z częściowo wysunięciem się tej sprężystej struktury spomiędzy sąsiednich kręgów. Wysuwająca się część krążka może uciskać korzeń nerwowy. W krańcowych przypadkach krążek może pęknąć, a znajdująca się wewnątrz mocnego pierścienia włóknistego elastyczna galaretka jądra wylewa się na zewnątrz, co jest stanem nieodwracalnym. W efekcie zmniejsza się odległość między sąsiadującymi kręgami, które „zakleszczają” korzeń nerwowy. Efektem jest ból i ograniczenie ruchu, przy czym proces chorobowy posuwa się bardzo szybko. W naprawdę poważnych przypadkach, w których chory traci czucie w kończynach, wiotczeją mięśnie a zwłaszcza pojawiają się trudności z utrzymaniem moczu, co wskazuje na przepuklinę centralną, nie można zwlekać z operacją.
Jeśli proces chorobowy postępuje powoli, przeważnie mamy do czynienia z tzw. dyskopatią, podczas której na skutek „wysychania” jądra galaretowatego zmniejsza się odstęp pomiędzy graniczącymi ze sobą kręgami i również następuje zakleszczenie korzenia nerwowego. W przypadku lżejszych, gdy przepuklina jest niewielka, przyczyną bólów jest zablokowanie w stawach międzykręgowych, czy też powodują je przykurcze mięśni przykręgosłupowych, odpowiednio dobrane ćwiczenia, masaże, fizykoterapia oraz wykonywane przez naprawdę dobrego fachowca zabiegi mobilizacyjne mogą na dłuższy czas powstrzymać proces chorobowy. Refleksoterapia działa tu głownie przeciwbólowo. Zabieg uzupełniający to Mudra Vayu – Mudra Wiatru.






Jeszcze będzie IV część Mudr 

niedziela, 7 sierpnia 2016

Cz.II poszerzona wersja Mudr leczniczych.

Dalsza poszerzona część wiadomości o Mudrach:

W poprzedniej publikacji poruszyłem temat - 11 Mudr leczniczych, teraz zastosowanie w poszerzonej  wersji schorzeń gdzie te same Mudry występują.

NIEŻYT NOSA I SCHORZEŃ ZATOK PRZYNOSOWYCH
Nieżyt nosa, czyli po prostu katar, jest jednym z tych schorzeń, które trapią ludzkość od zarania. Stare powiedzenie mówi, że katar nieleczony trwa 7 dni, a leczony tydzień. W powiedzeniu tym jest sporo prawdy, jako że do tej pory nie odkryto środka skutecznie likwidującego infekcję, która na szczęście przeważnie nie jest groźna. Inaczej jednak wygląda sprawa z nieżytem chronicznym, czyli przewlekłym, który może być schorzeniem opornym na leczenie, zwłaszcza gdy podłożem jego jest uczulenie. Wymaga on wówczas specjalistycznej terapii i to nieraz przez dłuższy czas.
Osobne zagadnienie to stany zapalne połączonych z nosem zatok przynosowych ( szczególnie czołowych), które są schorzeniem bolesnym, uporczywym i doprowadzającym niekiedy do niebezpiecznych kompilacji. Choroby tej nie można lekceważyć. W jej przypadku konieczne jest fachowe leczenie farmakologiczne, czasami zaś nawet oczyszczenie zatok poprzez punkcję, czyli nakłucie jamy zatok i przepłukanie jej środkami leczniczymi. Stosowane często „suszenie” zatok poprze naświetlanie soluksem i diatermie ma znaczenie jedynie doraźne. Zmniejsza ciśnienie ropy na ścianie zatok, zmniejsza tym samym ból i ryzyko komplikacji, na dłuższa metę jednak czyni więcej złego niż dobrego, ponieważ pozostawione w zatokach bakterie ropy ponownie rozmnażają się, powodując nawracanie choroby. /Opisywałem co to jest stan zapalny./ Pomocna w tym schorzeniu może być Mudra Energii – Apan Mudra.
BÓLE W KLATCE PIERSIOWEJ, KOŁATANIE, SERCA
Ostre bóle w klatce piersiowej szczególnie gdy są zlokalizowane za mostkiem i promieniują do lewej ręki (objawy te czasem występują osobno), są zawsze zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, oznaczać mogą bowiem rozpoczynający się zawał mięśnia sercowego, jedną z najniebezpieczniejszych chorób naszych czasów. Z tego też względu konieczne jest w takim przypadku niezwłoczne przekazanie pacjenta pod opiekę lekarską. Jakiekolwiek wahania w tym względzie doprowadzić mogą do śmierci! Jeśli jednak przeprowadzone badania wykluczyły możliwość zawału i podjęte zostało odpowiednie leczeniem, wówczas w przypadku nawrotów bólu i kołatania serca dla zmniejszenia dawki leków przeciwbólowych skorzystać możemy z pomocy refleksoterapii. Zabiegi te możemy stosować w sytuacji awaryjnej, przed kontaktem z lekarzem.
PRZYPOMINAM JESZCZE RAZ: nie wolno się w żadnym razie do nich ograniczyć.
Wybrać możemy między dwiema metodami. Pierwszą z nich jest stosowanie mudry ratującej życie - Apan Vayu Mudra, co jednak wyłącza zastosowanie innych metod – po prostu ręce są zajęte. Metoda ta wymaga także – co jest ważne zwłaszcza w sytuacji przymusowej – pełnej świadomości pacjenta. W przeciwnym przypadku ( lub po prostu tak zdecydujemy) stosujemy akupresurę ręki.
Ja nie opisywałem tej metody.
APAN VAYU MUDRA – ratująca życie.

Ta sama Mudra ma zastosowanie przy NERWICOWATYM BÓLU SERCA. Na szczęście mamy dużo do czynienie z bólami przewlekłymi, o wiele łagodniejszymi, spowodowanymi przeważnie zaburzeniami o charakterze nerwicowym. Pacjenci przeważnie z czasem się do nich przyzwyczajają
( co skądinąd jest niebezpieczne), lekarze zaś po przeprowadzeniu stosownych badań uspokajają ich stwierdzeniem „to tylko nerwice serca, nie należy się tym zbytnio przejmować”. Rzeczywiście, w większości przypadków łagodne leki, czasem zmiana diety, w połączeniu z wypoczynkiem i innymi naturalnymi środkami terapeutycznymi są w pełni skuteczną terapią. Jedną z takich metod jest refleksoterapia. Punktem wyjścia jest, jak zawsze w przypadku serca, mudra ratująca życie, która tym razem, wbrew swojej nazwie ma charakter regulacyjny.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą poważną i wymaga odpowiedniego leczenia, w przeciwnym bowiem przypadku prowadzi nieuchronnie, chociaż niekiedy powoli, do uszkodzenia nerek i oczu, zawału serca lub wylewu krwi do mózgu. Nowoczesne środki farmakologiczne pozwalają panować tę chorobę, muszą być jednak bardzo systematycznie zażywane. Jeśli jednak klasyczna akupunktura w znacznym stopniu pomaga opanować tę chorobę, umożliwiając ( w ścisłym porozumieniu z lekarzem ) zmniejszenie dawek leków, to refleksoterapia ma tu znaczenie jedynie uzupełniające i pomocnicze. Pomocna w takich przypadkach jest GYAN MUDRA. - MUDRA WIEDZY

SCHORZENIA ŻOŁĄDKA

Schorzenia żołądka, zwłaszcza powstające na podłożu nerwicowym, ale także będące wynikiem błędów dietetycznych, są w dzisiejszych czasach dolegliwością nagminną. Rozpoczynają się najczęściej łagodną „zgagą”, następnie pojawiają się sporadyczne bóle żołądka., z czasem rozwija się nieżyt, prowadzący często do owrzodzenia. Przyczyną tego jest wzrastająca  (osobnym zagadnieniem jest możliwość uwolnienia się za pomocą tej metody od nałogu palenia, o czym napiszę w innym miejscu) kwasowość ( pisałem o tym w post-cie równowaga kwasowo – zasadowa ), a często i ilość soku żołądkowego. Często powodem rozwinięcia się choroby żołądka może być nadmierne palenie papierosów, a co za tym idzie przełykanie śliny bogatej w szkodliwe substancje zawarte w dymie.
We wczesnym okresie schorzenia refleksoterapia może oddać nieocenione usługi, w połączeniu bowiem z dietą może doprowadzić nawet do całkowitego wyleczenia. Nie zajmuję się teraz refleksoterapią więc nie będę opisywał tych stref, zabieg uzupełniający jest Mudra Varuna – Mudra Wód, zwłaszcza gdy przyczyną dolegliwości są błędy dietetyczne.

TA SAMA MUDRA - ZABURZENIE TRAWIENIA

Zaburzenia trawienia są jedną z najpopularniejszych plag dzisiejszego życia. Wprawdzie schorzenia polegające w gruncie rzeczy na niewłaściwej „obróbce” i przyswajaniu spożytych pokarmów nie zagrażają bezpośrednio naszemu zdrowiu, jednak na dłuższą metę szybkie, nerwowe, jak też pozbawione „luksusu” dokładnego przeżuwania spożywanie posiłków może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do tak ciężkich chorób, jak np.; nowotwór jelita grubego. Nasz stół – nawet w tak zastraszającym miejscu jak bar szybkiej obsługi, którego należy w zasadzie unikać – powinien się stać przynajmniej na te kilka chwil oazą spokoju. Pamiętajmy, że posiłku skromnego ilościowo, ale zjedzonego spokojnie i dokładnie przeżutego (TAK!) organizm ma więcej pożytku niż z „połkniętego” w pośpiechu obfitego obiadu. Wyrobienie sobie nawyku regularnego i spokojnego odżywiania się (bez awantur, dyskusji i namawiania do jedzenia) staje się w dzisiejszych czasach koniecznością. Jeśli jednak już pojawią się bóle, wzdęcia czy tez inne dolegliwości, a konsultowany w tej sprawie lekarz nie znajdzie przyczyny do poważniejszych obaw, wówczas połączenie niezbędnych działań dietetycznych z refleksoterapią przynieść może zbawienne skutki. Uzupełnieniem zabiegu jest wykonywanie regulującej działanie głównie wątroby, ale także i innych narządów układu pokarmowego – Mudry Wód – Mudra Varuna.

SCHORZENIA JELITOWE


Schorzenia jelitowe są tzw. „krajach cywilizowanych” Zachodu bardzo rozpowszechnioną formą pokuty za grzechy naszego sposobu odżywiania się. Także zresztą na Wschodzie, gdzie były one dotąd prawie nieznane, ostatnio pod wpływem upowszechnienia się amerykańskich nawyków żywieniowych, głównie w postaci „fast food”, zwiększa się błyskawicznie ilość zachorowań, szczególnie wśród młodzieży. Brak w pożywieniu substancji balastowych (szczególnie błonnika), nadmiar białego pieczywa, tłuszczów (szczególnie zwierzęcych) i „pustych” węglowodanów mści się nie tylko na nas, ale i naszych dzieciach. To nie przesada! Przeprowadzone ostatnio w wielu krajach badania wykazały, że dzieci rodziców niewłaściwe się odżywiających w młodości mają podwyższoną tendencję do zapadania na schorzenia układu pokarmowego, w tym szczególnie na wrzody żołądka i właśnie schorzenia jelitowe. Leczenie tych zaburzeń jest z reguły procesem długotrwałym i skomplikowanym. Na szczęście współcześni gastrolodzy odchodzą już od terapii wyłącznie farmakologicznej i chirurgicznej. Na ogól docenione jest znaczenia właściwej diety i takich metod naturalnych jak ziołolecznictwo czy też zyskująca sobie coraz więcej zwolenników homeopatia. W tym procesie jest miejsce dla refleksoterapii.
Sensownym uzupełnieniem tych zabiegów jest ułatwiające oczyszczenie organizmu z toksyn ( co przypadku jelit jako narządu wyprowadzającego z organizmu nie strawione pozostałości pożywienia jest bardzo istotne) Mudra Energii – Mudra Apan.

REGULACJA HORMONALNA


Zaburzenia w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego są przeważnie schorzeniami wymagającymi specjalistycznego leczenia endokrynologicznego. Wszelkiego rodzaju „eksperymenty” terapeutyczne wykonywane we własnym zakresie są tu absolutnie przeciwwskazane i doprowadzić mogą do fatalnych rezultatów. Szczególnie jednak u kobiet istnieją okresy w życiu, w którym hormonalne rozregulowanie jest w gruncie rzeczy sprawą zwykłą i wówczas właśnie refleksoterapia jest w stanie skutecznie pomóc w odzyskaniu pierwotnej równowagi. Są to okresy dojrzewania, poporodowy oraz w mniejszym stopniu klimakterium. Refleksoterapia może być także pomocna w lżejszych stanach zaburzeń działania tarczycy,spotykanych tak często po katastrofie czarnobylskiej. Proponowany schemat działania nie jest ukierunkowany na poszczególne gruczoły, lecz stara się doprowadzić do przywrócenia harmonii układu wewnątrzwydzielniczego. Gdzie są te punkty? Każdy znajdzie w internecie, ja zajmuję się mudrami, pomocna w tym przypadku jest Apan Mudra – Mudra Energii.

SCHORZENIA WĄTROBY I DRÓG ŻÓŁCIOWYCH

Bóle wątroby, a zwłaszcza kolka, będąca jednym z podstawowych objawów kamicy żółciowej, należą do najbardziej nieprzyjemnych sensacji umiejscowionych w górnej części brzucha. Z punktu widzenia naturopatii są one domeną refleksoterapii stóp. Masaż stref wątroby na prawej ręce oraz trzustki na obu rekach pomaga w lżejszych przypadkach zaburzeń czynności wątroby, zwłaszcza związanych z błędami dietetycznymi. Jest także pożądanym elementem terapii po przebytych zapaleniach wątroby i żółtaczki. Dużą skuteczność przypisywana jest również regularnemu wykonywaniu Mudry Wód – Varuna Mudra.


Na tym kończę tę część gdyż jest to dość dużo jak na ten wpis. Resztę opiszę w III części. 

czwartek, 4 sierpnia 2016

jedenaście Mudr leczniczych.

JEDENAŚCIE MUDR LECZNICZYCH
Od zarania dziejów ludzie marzyli o życiu bez chorób, bólu i cierpienia. Obok medycyny oficjalnej, nie zawsze spełniającej ich oczekiwania, istniały i istnieją inne metody lecznicze, które wywodzą się z wieloletniej tradycji , są przekazywane z pokolenia na pokolenie oparte na doświadczeniu i sprawdzone w praktyce.
Joga małych palców, jest bardzo wygodna,gdyż można ją wykonywać w czasie pracy, na spacerze, zawsze wtedy gdy ma się odrobinę wolnego czasu.
Mudry to symboliczne układy palców w indyjskim rytualnym tańcu. Ajurweda, prastara medycyna hinduska rozwinęła mudry w szereg prostych pozycji leczniczych i harmonizujących. Metoda ta opiera się na obserwacji, iż większość chorób spowodowana jest przez zachwianie równowagi elementów Makrokosmosu w mikrokosmicznym ciele człowieka. Od wieków zauważono, że każdy palec ma swój odpowiednik w jednym z pięciu elementów Makrokosmosu OGIEŃ, WODA, ZIEMIA, POWIETRZE, NIEBO. To doprowadziło do przypuszczenia, że palce kontrolują pięć elementów Makrokosmosu w ciele człowieka i za ich pośrednictwem można doprowadzić je do równowagi, jest ona w jakiś sposób zachwiana.
Tak więc KCIUK stanowi odpowiednik ognia, PALEC WSKAZUJĄCY odpowiada powietrzu, ŚRODKOWY PALEC niebu, SERDECZNY ziemi, MAŁY wodzie.

Ułożenie palców w odpowiedniej pozycji ( lekko dociskając ), przez odpowiednią ilość czasu, uruchamia w organizmie siły, które powodują równowagę organiczno – psychiczną i leczą.
Ćwiczenia należy wykonywać bez naprężania jakichkolwiek mięśni, obiema dłońmi, chociaż w niedogodnych warunkach możliwe jest wykonanie ich jedną ręką. Ogólny czas ćwiczenia nie powinie być krótszy niż 45 minut.
Niektóre kuracje wymagają tygodni, nawet miesięcy – w zależności od rodzaju schorzenia. Najczęściej już po paru dniach odczuwamy znaczną poprawę.

MUDRA MUSZLI
Wpływa leczniczo na dolegliwości gardła i krtani. Regularne ćwiczenia mogą wzmocnić głos, zwłaszcza gdy dołącza się do tego wyśpiewanie głoski „ om”.
Pozycja: razem złożone ręce przypominające muszlę. Cztery palce prawej ręki obejmują kciuk lewej ręki. Kciuk prawej ręki dotyka wystającego palca środkowego lewej ręki – (nie spięte).


MUDRA KROWY
Mudra ta leczy skutecznie dolegliwości reumatyczne oraz zapalenie stawów.
Pozycja: mały palec lewej ręki dotyka serdecznego palca prawej ręki; mały palec prawej ręki dotyka dotyka serdecznego palca lewej ręki, równocześnie łączy się palec środkowy prawej ręki z palcem wskazującym lewej ręki, a palec środkowy lewej ręki z palcem wskazujący prawej. Kciuki pozostają rozstawione ( nie spięte ).


MUDRA WIEDZY
Ta mudra wzmacnia pamięć, poprawia koncentrację, powoduje rozluźnienie psychiczno-duchowe. Pomaga przy bezsenności a także nadmiernej senności, przy depresjach oraz przy wysokim ciśnieniu krwi. Zaleca się częste praktykowanie tej mudry, zwłaszcza że pogłębia ona działanie innych mudr.
Pozycja: czubek kciuka i palca wskazującego lekko stykają się. Pozostałe trzy palce pozostają wyprostowane ( nie spięte).


MUDRA NIEBA
Za jej pomocą leczone są schorzenia uszu i słuchu. Szybko likwiduje ból uszu, a przy dłuższym stosowaniu prawie wszystkie choroby narządu słuchu.
Pozycja: palec środkowy składamy tak, aby opuszkiem dotknął podstawy kciuka; kciukiem przyciskamy ów palec lekko, pozostałe palce są wyprostowane i luźne.



MUDRA WIATRU
Ta pozycja zmniejsza (osłabia) wiatr we wszystkich częściach ciała. Ajurweda wyróżnia 51 rodzajów „wiatru”, które mogą wywoływać różnorakie schorzenia, przede wszystkim reumatyczne, jak ischias, oraz drżączkę rąk, szyi oraz głowy.
Jeśli w ciągu 24 godzin od zauważenia jednej z chorób lub dolegliwości spowodowanej przez wiatr zastosuj tę mudrę, następuje szybka poprawa zdrowia. Przy chronicznych dolegliwościach, ćwiczenia te powinny być wspierane przez mudrę Życia i natychmiast zakończone po ustąpieniu objawów choroby.
Pozycja: palec wskazujący składamy tak, aby opuszkiem dotknął podstawy kciuka; kciukiem przyciskamy ów palec lekko. Pozostałe palce są wyprostowane w rozluźnieniu.


MUDRA PODNOSZĄCA
Ta pozycja mobilizuje siły obronne organizmu przeciwko przeziębieniu, kaszlowi i zapaleniu płuc.
Ćwiczenie jest bardzo pożyteczne dla ludzi, którzy przy zmianach pogody cierpią na zakłócenie czynności dróg oddechowych. Może również powodować zmniejszenie nadwagi. Przy długim stosowaniu mudry może wystąpić uczucie osłabienia. Należy wtedy skrócić czas ćwiczenia.
Pozycja: wewnętrzne powierzchnie dłoni składamy razem, a palce splatamy. Jeden z kciuków wystaje i jest okrążony przez „obręcz”, stworzoną z połączenia palca wskazującego z kciukiem drugiej ręki.


MUDRA ZIEMI
Wyrównuje deficyt energetyczny organizmu i wzmacnia siły witalne. Osobom niepewnym siebie ćwiczenie tej aury pomoże uwierzyć we własne możliwości.
Pozycja: składamy ze sobą opuszkami palec serdeczny i kciuk (lekko przyciskając). Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane.


MUDRA ŻYCIA
Poprawia ostrość wzroku, leczy choroby oczu, podnosi witalność całego organizmu. Redukuje objawy senności i nerwowości.
Pozycja : opuszki palców serdecznego, małego i kciuka są złączone. Pozostałe palce pozostają swobodnie wyprostowane.

MUDRA VARUNA ( Bóg wód)
Ćwiczenia tej mudry powinny być wykonywane przez ludzi, którzy w żołądku lub w płucach mają za dużo elementu wody (wydzieliny, śluzu). Niwelują też one dolegliwości wątroby.
Pozycja : mały palec prawej ręki składamy tak, żeby dotykał podstawy kciuka, którym dociskamy lekko mały palec. Lewa ręka obejmuje prawą od spodu, przy czym kciuk lewej ręki kładziemy na kciuku prawej.



MUDRA ENERGII
Ta mudra pozwala uzyskać harmonię w organizmie i przeciwdziała bólowi. Prowadzi do oczyszczenia ciała, powodując wydalanie trucizn i zanieczyszczeń.
Pozycja: opuszki palców, środkowego, serdecznego i kciuka składamy razem,pozostałe palce są swobodnie wyprostowane.



MUDRA RATUJĄCA ŻYCIE ; PIERWSZA POMOC PRZY ATAKU SERCA

Ten układ palców funkcjonuje jako pierwsza pomoc przy objawach ataku serca, reguluje także wiele jego schorzeń. Mudra ta, wykonana niezwłocznie w przypadku ataku serca, przynosi natychmiastową ulgę, porównywalną ze skutkiem zażycia nitrogliceryny. Mudrę tą powinien poznać każdy – na wypadek nagłej konieczności pomocy sobie lub innej osoby.

Pozycja : palec wskazujący składamy tak, aby czubkiem dotknął podstawy kciuka; równocześnie składamy opuszkami; palec środkowy, serdeczny i kciuk. Mały palec pozostaje wyprostowany.