wtorek, 22 marca 2016

Psychologia kolorów

JAKI WPŁYW NA ZDROWIE MA OSIEM KOLORÓW NACZELNYCH.



Każdy z ośmiu kolorów naczelnych wpływa na nas na poziomie uczuciowym, umysłowym i fizycznym. Należy pamiętać że kolory działają w aspekcie wzmacniającym i osłabiającym. Czyli aspekt wzmacniający jest przeciwieństwem aspektu osłabiającego. Stąd skoro wzmacniającą cechą czerwieni jest chęć do działania, jej przeciwieństwo – niechęć do działania- to aspekt osłabiający.
Aspekt wzmacniający.
CZERWIEŃ, pierwszy kolor spektrum, mówi o motywacji, pobudzeniu, aktywności i woli. Przynosi nowe życie i nowe początki. Kojarzy się z ciepłem i podnieceniem, inicjatywą i chęcią działania, pionierskim duchem, który dodaje nam sił. Do najpiękniejszych cech należy przyjacielskie i wybaczające nastawienie, a także powodzenie i wdzięczność. Synonim czerwieni jest fizyczna miłość i cielesna namiętność.
Aspekt osłabiający.
Mogą ujawniać się: nieprzyzwoitość i gruboskórność, brak wyrafinowania oraz upór. Występować fizyczne okrucieństwo, nadużycia i niebezpieczeństwa. Naturalna intensywność i moc czerwieni mogą przerodzić się w gniew i furię lub też wyrażać się w formie brutalności, bezwzględności, skłonność do obrażania się bądź buntu.
Skutki fizyczne wywierane przez kolor czerwony – kolor komplementarny turkusowy.
Czerny to ciepły kolor o charakterze ekstrawertywnym. Stymuluje witalność i energię w obrębie całego żywego organizmu. To, co zostaje ospałe, skłania do aktywności. Pobudza wydzielanie adrenaliny, wspomaga krążenie krwi oraz pomaga w wytwarzaniu hemoglobiny – składnika czerwonych krwinek. Podnosi ciśnienie krwi i ciepłotę organizmu oraz pobudza układ nerwowy, może być więc skutecznie stosowany w leczeniu różnych form odrętwienia i paraliżu. Innymi zaburzeniami, które mogą być łagodzone przez kolor czerwony, są anemia, przeziębienie oraz zapalenie płuc.
Czerwień dodaje wigoru funkcjom fizycznym i przeciwdziała inercji, melancholii, smutkowi, depresji oraz letargowi. Niesie ze sobą energię potrzebną do budowania i wzmacniania ciała. Jest szczególnie pożyteczna w okresach „wypompowania” lub zmniejszonej odporności.
Kolor ten wpływa tonizująco i np. może zwalczać początkowe fazy przeziębienia. W przypadku przeziębienia praktycznym sposobem wprowadzenia tego koloru jest noszenie czerwonych skarpetek, rękawiczek, podkoszulki lub szalika.
Mentalne i emocjonalne cechy koloru pomarańczowego – kolor komplementarny niebieski.
Aspekt wzmacniający.
Kolor pomarańczowy jest ekstrawertywny i asertywny, podobnie jak czerwony, od którego jest jednak bardziej konstruktywny. Odzwierciedla entuzjazm połączony z naturą, impulsywną żywotnością. Kolor ten niesie „ pocałunek życia”: zdrowie ,witalność, siły twórcze i radość, jak również pewność siebie, odwagę, optymizm, spontaniczność oraz pozytywne nastawienie wobec życia. Często cechami tego koloru są dobra komunikacja, ruch i przedsiębiorczość, a jego najwspanialszym atrybutem – błoga rozkosz.
Skutki fizyczne wywierane przez kolor pomarańczowy.
Energia tego koloru wykazuje zasadnicze podobieństwa do koloru czerwonego i żółtego, stymulując krew i procesy krążenia oraz wpływając na układ mentalny, nerwowy i oddechowy. Kolor pomarańczowy energetyzuje ciało oraz wspomaga procesy asymilacji i dystrybucji. Jest to kolor wapnia, zalecany dla kobiet ciężarnych i matek, które chcą pobudzić wytwarzanie pokarmu. Przy udziale tego koloru rosną zdrowe włosy, paznokcie, kości i zęby. Może być on stosowany w leczeniu śledziony oraz zaburzeń nerwowych.
Kolor ten można wprowadzić do swojego systemu zapewniając jego obecność w środkowej lub dolnej partii ciała, zatem wykorzystując takie elementy stroju , jak koszula, spodnie albo bielizna.
Wpływa on na fizjologiczne funkcjonowanie żołądka, trzustki, pęcherzyka i płuc, a także usuwa wrzody i kamienie żółciowe. Jest szczególnie skuteczny w uwalnianiu wiatrów i gazów z ciała; przywraca zdrowie osobom ciepiącym na skręt jelit i słabą perystaltykę czy spastyczność okrężnicy. Za jego sprawą skutecznie można leczyć również zaparcia.
Kolor pomarańczowy sprzyja także silniejszej pracy serca i jest korzystny dla wątroby – stąd nadaje się do leczenia alkoholików.
Ze względów na wpływ na układ oddechowy jest jest ponadto cenny w leczeniu zapalenia oskrzeli, gdyż prowokuje do głębokiego, rytmicznego oddechu. Pewne jaśniejsze jego odcienie można stosować w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu.
Nie jest to dobry kolor dla osób, które łatwo ulegają irytacji lub cierpią na stresy.
Mentalne i emocjonalne cechy koloru żółtego – kolor komplementarny fioletowy.
Aspekt wzmacniający.
Żółty jest „najlżejszym” i najbardziej „świetlanym” z kolorów ciepłych, najbardziej przypominającym słońce. Przynosi ze sobą nadzieję oraz poczucie, że wszystko potoczy się pomyślnie. Jest promienny, jaskrawy, wesoły, radosny. Sugeruje otwartość umysłu i inspirację; jaśnieje i oświeca; w swej najbardziej pozytywnej wibracji koresponduje z wiedzą oraz mądrością. Wypływają z niego rozum i logika. Harmonizują z nim intelektualna wnikliwość, bystrość umysłu oraz zdecydowanie.
Aspekt osłabiający.
Negatywna wibracja koloru żółtego może być ogromnie destruktywna. Wiąże się z oszukiwaniem, przebiegłością, zachowaniem kontrolującym, wyrachowaniem, złośliwością, mściwością i schlebianiem. Może prowadzić do skrajnie negatywnych postaw, połączonych z depresją i głębokim pesymizmem.
Skutki fizyczne wywierane przez kolor żółty.
Działanie koloru żółtego wzmacnia układ nerwowy oraz mięśnie, w tym serce, co powoduje poprawę krążenia. Dopomaga w stymulacji różnych funkcji organizmu, takich jak praca wątroby i woreczka żółciowego oraz przepływ żółci. Sprzyja wydzielaniu soków żołądkowych, a przyczyniając się do właściwego ruchu jelit likwiduje zaparcia oraz niestrawność. Kolor ten doskonale nadaje się do zwalczania stanów zapalnych i tkanek łącznych. Może również nieść ulgę w przypadku artretyzmu, reumatyzmu i podagry.
Kolor żółty ma zdolność uwalniania złogów wapnia w organizmie, toteż skutecznie usuwa usztywnienia stawów oraz bóle odczuwane podczas ruchu. Jest również środkiem oczyszczającym – działa szczególnie dobrze w zakresie pobudzania nerek oraz wątroby, a ponadto usuwa z organizmu śluz. Może oczyścić krew oraz zaktywizować układ limfatyczny. Cukrzykom pomaga obniżyć codzienne dawki insuliny, sprzyja wytwarzaniu naturalnego strumienia insuliny trzustkowej. Energia tego koloru zwarta jest w jodzie, fosforze, złocie oraz siarce.
Choć żółty jest kolorem pobudzającym mózg i zdolności umysłowe, nie jest on zalecany dla osób cierpiących na ostre choroby umysłowe albo nerwice.
Mentalne i emocjonalne cechy koloru zielonego – kolor komplementarny malinowy.
Aspekt wzmacniający.
Energia zieleni odzwierciedla zdolność do dzielenia się, przystosowania i współpracy oraz hojność. Koi uczucia i sprzyja dobremu osądowi, skrupulatności, zrozumieniu. Jako symbol bezpieczeństwa i opieki stwarza stosowną atmosferę do podejmowania decyzji. Z naturalnego poczucia uniwersalnej sprawiedliwości, zawartego w zieleni, biorą się swoboda, przestrzeń życiowa, harmonia oraz równowaga. Zieleń funkcjonuje jako sygnał odnowa życia, a jej najwyższa wibracja odzwierciedla ducha ewolucji.
Aspekt osłabiający.
Do negatywnych wyrazów zieleni należą skąpstwo, obojętność oraz brak poczucia bezpieczeństwa.
Negatywną naturę tego koloru reprezentują też błędny osąd, przesadna ostrożność i podejrzliwość.
Może wskazywać na przedwczesne dojrzewanie, a także na zazdrość, zawiść, egoizm i uprzedzenia.
Na swych niższych poziomach zieleń sprzyja stagnacji, a ostatecznie – degeneracji.
Skutki fizyczne wywierane przez kolor zielony.
Zieleń działa szczególnie korzystnie na sympatyczny układ nerwowy. Jest ogólnie przydatna w procesach uzdrawiania i przywracania równowagi, a także w odbudowie komórek.
Tradycyjnie kojarzy się ją z sercem; ma ona bezpośredni wpływ na funkcje tego organu oraz płuc.
Rozpuszcza skrzepy krwi, a ponadto usuwa zastoiny komórek. Wspomaga budowę mięśni, skóry i tkanek. Pomaga również w eliminowaniu składników toksycznych i działa jak łagodny środek ściągający.
Kolor zielony zmniejsza napięcie oraz obniża ciśnienie krwi. Wywołuje efekt odprężający i uspokajający, choć błędnie stosowany może spowodować senność, zmęczenie lub rozdrażnienie.
Ponieważ kolor ten jest w stanie wpływać na podstawową strukturę komórek, można wykorzystywać go w leczeniu guzów, cyst i narośli. Szczególnie nadaje się do kuracji chorób klatki piersiowej, takich jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz angina. Jeśli odczuwasz duszność w obrębie klatki piersiowej, zastosuj oddychanie kolorem oraz wizualizacje koloru zielonego.
Kolor zielony stosowany jest również w stanach zapalnych wątroby, przeziębieniach i bólach głowy. Ponieważ barwa ta funkcjonuje jako czynnik równoważący, przeto łagodzi strach w sytuacjach traumatycznych oraz wykazuje skuteczność w leczeniu szoku. Pomaga również ludziom cierpiącym na klaustrofobię.
Mentalne i emocjonalne cechy koloru turkusowego - kolor komplementarny czerwony.
Aspekty wzmacniające.
Kolor turkusowy charakteryzuje się nieustającym wibrowaniem, które nie jest jednak przytłaczające
ani natrętne. Roztacza się wokół niego rześka aura przytomności, która sprzyja jasności ekspresji.
Ten iskrzący, wymowny kolor sugeruje spostrzegawczość i otwartość umysłu, który emanuje dobrym samopoczuciem. Jest liberalny, uczynny i triumfalny. Tchnący świeżością kolor turkusowy oferuje okazję do dokonania zmiany, a w sensie ostatecznym – do transformacji na najwyższym poziomie.
Aspekt osłabiający.
Kolor turkusowy może niekiedy wiązać się z niedojrzałością, która przejawia się w postaci zamętu
i niezdolności do postąpienia do przodu w życiu. Dalszymi negatywnymi atrybutami są izolacja i odseparowanie, połączone z uczuciami pustki oraz niejasności na poziomie emocjonalnym, duchowym i umysłowym.
Skutki fizyczne wywierane przez kolor turkusowy.
Kolor turkusowy tworzy się z niebieskiego i zielonego. Jest to kolor cudownie ochładzający, odprężający i odświeżający, pomocny we wszystkich stanach zapalnych, bólach głowy, opuchnięciach, skaleczeniach, siniakach i oparzeniach – działaj bezpośrednio.
Kolor turkusowy działa szczególnie dobrze na dolegliwości skórne, w tym trądzik, czyraki i łuszczycę. Łagodzi stresy i napięcia oraz dopomaga w usuwaniu trujących odpadów i zanieczyszczeń z organizmu.
Kolor turkusowy wpływa na układ immunologiczny, który zabezpiecza przed inwazją szkodliwych bakterii i wirusów. Szczególnie przydatny jest w zapaleniu okrężnicy, biegunce oraz stanach gorączkowych. Wspomaga on również procesy wydalania. Ponadto kolor ten ułatwia oczyszczenie zatok oraz usunięcie kataru siennego, a także przemęczenia umysłowego. Zasila cały organizm.
Wydaje się być najbardziej uniwersalnym kolorem dla chorych na AIDS, zwłaszcza we wczesnych stadiach choroby.
Mentalne i emocjonalne cechy koloru niebieskiego – kolor komplementarny pomarańczowy.
Aspekt wzmacniający.
Kolor niebieski zaznacza wniknięcie w głębsze pokłady ducha. Jedną z najwspanialszych cech jest aspiracja. Należy do chłodnego spektrum, a poprzez swą jednostajność i związek z wiarą sprzyja oddaniu i zaufaniu. Jest to popularny kolor, związany z poczuciem obowiązku, pięknem i taktem. Pogodna nastrojowość niebieskiego niesie ze sobą spokój, wiarę i cudownie odprężające oraz uzdrawiające uczucie. Przyciągającymi i podziwianymi cechami niebieskiego są jego płynność i ukryta siła.
Aspekt osłabiający.
Natura charakteryzowana przez ten kolor nieustannie bada i poszukuje. Powszechnymi przejawami negatywnej wibracji niebieskiego są wątpliwości i niedowierzanie, a także brak taktu. Kolor ten jest nierealistyczny i sprzyja w pogrążeniu się w marzeniach, skłonności do niedbalstwa, samozadowolenia i nieufności. Poczynając od zmęczenia, lenistwa i znudzenia, niebieski może prowadzić do stanu melancholii, ostatecznie wprowadzając poczucie całkowitej inercji.
Skutki fizyczne wywierane przez kolor niebieski.
Niebieski działa uspokajająco i odprężająco. Jest antidotum na czerwony i można skutecznie stosować go doleczenia stanów gorączkowych, przyspieszonego tętna oraz nadciśnienia tętniczego. Ogólnie rzecz biorąc będzie on obniżał ciepłotę i przeciwdziałał przegrzaniu ciała, jak np. przy słonecznych poparzeniach czy udarach. Sprzyja pogodzie ducha i łagodzi napięcie, stres oraz bóle głowy, np. bóle gardła, kaszel, chrypka, zapalenie gardła.
Stosowano go z dobrymi rezultatami w leczeniu dolegliwości menstruacyjnych, takich jak bóle miesiączkowe, bóle pleców, a nawet krwawienie. Kobiety cierpiące na dolegliwości menstruacyjne mogą korzystać z uzdrawiających właściwości tuż przed okresem, w trakcie oraz po jego zakończeniu. Można pomyśleć tu o niebieskiej bieliźnie nocnej, majteczkach, szlafroku, jak również o niebieskich strojach na dzień, a także niebieskich elementach wyposażenia domu, np. pościeli czy ręcznikach. Ponadto w złagodzeniu i zmniejszeniu napięcia oraz bólu miesiączkowego może pomóc palące się w nocy niebieskie światło.
Innymi zaburzeniami, w przypadku których niebieski może okazać się pożyteczny, są: migrena,zapalenie opon mózgowych, zapalenie okrężnicy, dyzenteria, bezsenność oraz biegunka. Kolor ten jest szczególnie przydatny w dolegliwościach wieku dziecięcego, takich jak ząbkowanie, dolegliwości gardła , zapalenie migdałków, odra,koklusz, ospa wietrzna oraz czkawka.
Stosując kolor niebieski zaradzić można też wiele zaburzeń oczu, w tym krótkowzroczność, katarakcie i fotofobii – nadwrażliwość na światło.
Koloru tego nie zaleca się podczas leczenia paraliżu, niedociśnienia tętniczego oraz przeziębieniach. Nie jest on również zalecany w przypadku melancholii bądź depresji.
Mentalne i emocjonalne cechy koloru fioletowego – kolor komplementarny żółty.
Aspekt wzmacniający.
Kolor ten, będący połączeniem niebieskiego i czerwonego, odzwierciedla poczucie własnej godności i szlachetności oraz szacunku do siebie. Jest to kolor królewski i w swej najbardziej wysublimowanej postaci wibruje potęgą integracji oraz „jedni”. Kiedy jego naturalne właściwości są zsynchronizowane przez energię psychiczną z wizją i intuicją, fiolet staje się twórcą przeznaczenia.
Kojarzy się z artretyzmem, tolerancją i rozwagą. Jego kojąca i uspokajająca moc reprezentuje praktyczny idealizm, przeniknięty pokorą.
Aspekt osłabiający.
Do negatywnych stron fioletu zalicza się krótką pamięć oraz brak wytrzymałości. Z błędnego wykorzystania tej energii wynika nierozważność, brak szacunku oraz konfliktowa i pełna wymagań postawa. Może ona zdegenerować się w niepraktyczny idealizm, odseparowanie, korupcję i dezintegrację. Na poziomie tym obecnie są również duma i arogancja.
Skutki fizyczne wywierane przez kolor fioletowy.
Fiolet normuje czynności gruczołów i funkcjonowanie hormonów, jako że jest związany z funkcją przysadki mózgowej. Ma dobry wpływ przy zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych, wstrząsach, padaczce i wszelkich innych zaburzeniach umysłowych lub nerwowych, jak np. obsesjach i zaburzeniach umysłowych lub nerwowych jak np. obsesje i zaburzenia osobowości. Łagodzi nerwobóle oraz schorzenia związane z oczami, uszami i nosem .
Kolor ten jest szczególnie cenny jako czynnik oczyszczający krew oraz wspomagający budowę leukocytów – białych krwinek. Dopomaga w utrzymaniu równowagi sodu i potasu w organizmie, co z kolei ułatwia regulację równowagi wody oraz unormowanie rytmu pracy serca.
Kolorem tym skutecznie leczyć można również płuca, wątrobę i nerki. Fiolet może zaradzić rwie kulszowej oraz zaburzeniom nerwowym.
Mentalne i emocjonalne cechy koloru malinowego – kolor komplementarny zielony.
Aspekt wzmacniający.
Kolor malinowy, najbardziej wyrafinowany i najsubtelniejszy ze wszystkich, przetwarza pragnienie
w ich fizyczne odpowiedniki. Przepisuje się mu oddanie, część, wdzięczność i zobowiązanie, gdyż stara się on wyrazić idealizm w najczystszej formie.
Malinowy to ostatni z kolorów, zapewniający wysoki stopień zrozumienia i dojrzałości jako konsekwencji przejścia poprzez wszystkie pozostałe kolory. Charakterystyczne są tu zdolności administracyjne, połączone z ogromnym współczuciem. Kolor malinowy jest łagodny, ciepły, troskliwy i opiekuńczy. Jego najwyższą ekspresja jest bezinteresowna lub duchowa miłość.
Aspekt osłabiający.
Ten aspekt koloru może wytworzyć energię wyższości, która skłania ku snobizmowi i arogancji, a ostatecznie ku izolacji. Szkodliwe jakości tej barwy mogą prowadzić do postaw dominujących, monopolistycznych i fanatycznych. W kręgu oddziaływania koloru malinowego znajdują się też brak miłości do siebie, niedocenianie własnych potrzeb oraz brak poczucia bezpieczeństwa . Rezultatem wygórowanego poczucia własnej wartości może stać się błędne wykorzystanie naturalnej wiedzy i mocy tego koloru.



Skutki fizyczne wywierane prze kolor malinowy.
Kolor ten zwiększa zaopatrzenie mózgu w krew oraz pobudza sympatyczny układ nerwowy. Łagodzi bóle głowy, przeziębienia głowy, nadciśnienie i chroniczne zmęczenie oraz załamania nerwowe.
Jeżeli masz skłonności do nadmiernego wyczerpywania się, spróbuj ubierać się w kolory różowy lub malinowy. Innym dobrym sposobem przyjęcia energii tego koloru jest pozwolenie sobie na jakąś formę relaksu, np. masaż albo krótki urlop. Ponadto barwa ta okazuje się szczególnie korzystna w przypadku amnezji i śpiączki. Kolor ten wspomaga funkcjonowanie serca, przeciwdziałając między innymi szmerom, palpitacją i palącemu bólowi. Jego energia jest łagodna i kojąca, ma charakter opiekuńczy. Pomaga oddychać „pełną piersią”. Energetyzuje gruczoły adrenalinowe oraz rejon nerek i może być stosowana jako środek moczopędny.

Działa również jako stabilizator dla osób cierpiących na zaburzenia emocjonalne oraz w przypadkach, w których prawdopodobne jest wystąpienie zachowań agresywnych lub gwałtownych.                 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz